0212 914 00 29

İş Güvenliği Sınavı
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi / 29.06.2018

Covid-19 Tedbirleri çerçevesinde aşınız olmanız gerekmektedir veya PCR testi sınavdan önce istenilebilir. Covid-19 testinizi yaparak başlalarının da sağlığını kormuş olursunuz.

Hemen her sene girildiği üzere bu sene de girilecek olan ve yıl içerisinde iki kez yapılacak olan iş güvenliği sınavı 2018 ile gerek bu alanda uzmanlaşmış olanlar gerek alan hekimleri gerekse de sağlık personel adayları hazır bir şekilde beklemektedir.

Peki, neden? Çünkü iş güvenliği sınavı 2018 ile sertifika alınabildiği gibi sertifikayı yükseltebilme şansı da söz konusu kişilere sunulmaktadır.

Kariyer yapmayı düşünenlerin girmek istedikleri sınavda başarılı olabilmek için bu konuda kendilerine sunduğumuz kurslara katılmaları yararlarına olmaktadır.

Tıpkı 2018'de olduğu gibi iş güvenliği sınavı 2019 için de kurs ve eğitimlerimizin söz konusu olduğu hizmetlerimizle sınavlarda başarılı olmamak için bir nedeniniz bulunmayacaktır.

Şuana dek tüm sınavlarda olduğu ve olacağı üzere ÇSGB tarafından yetkisi bulunan eğitim kurumlarınca eğitim grubunu bildirebilmek amacıyla sınavın yaklaşık olarak 3 aylık süre öncesinde kapatılacak olan sistemlerden ötürü takvimi iyice takip etmek konusundaki hassasiyetlerinden söz edilmelidir.

Aksi halde bu yılın yanı sıra iş güvenliği sınavı 2019 için de iş güvenliği sınavı 2020 için de son gruptaki kontenjan sıkıntılarına maruz kalınması mümkün olacaktır. Sınava kendinizden emin bir şekilde girebilmeniz için eğitime dair kayıt formu doldurmanız ardından bizlere göndermeniz yeterli olacaktır.

Bakıldığında sadece kariyer amaçlı olmayan öyle ki işverenler için çalışanlarına sertifikası olan söz konusu eğitimi verdirmeleri bir tür zorunluluk haline gelmiştir.

Bu noktada ortaya çıkan zorunluluk durumu 6331 sayısındaki 25426 yönetmeliğince esas kılınmıştır. İş dünyasında sağlanabilmesi öngörülen güvenliğin fazlasıyla önemli olduğu düşünüldüğünde zorunluluğun da girilecek olan sınavın da nedeni açıkça ortaya çıkmaktadır.

Bakıldığında yapılan birtakım araştırmalara göre %88'inin insan hatasından, %10'unun mekanik hatalardan, %2'sinin öngörülemeyen yahut önlenemeyen nedenlerden kaynaklandığı iş kazalarından söz edilebilmektedir.

Bu durum alınması gereken eğitimleri akabinde ise girilmesi gereken sınavlarla yeterliliğin ortaya koyulduğu sertifikalara sahip olunması zorunluluğunu açığa çıkarmaktadır.

 İş kazalarına bakıldığında hemen, hemen yarısının aslında önlenebilecek kazalardan olduğu belirlenmiştir. %48'inin ise aslında sistemli çalışıldığında önlenebileceği bildirilen kazalarda ise sadece %2'si için önlenemeyeceği görülmektedir.

Meslek hastalıklarına bakıldığında ise tamamı için yani %100'ü için de geçerli olan bir durum, alınan tedbirler ışığında önlenmesinin mümkün olduğudur.

O halde önlenmesi mümkün olduğu ve ortaya çıkabilecek birçok kaza yahut hastalığa sadece bu konuda bilgi sahibi olunmadığı için engel olunamadığı düşünüldüğünde sizce de bu konuda bir gereklilik dolayısıyla da sınav söz konusu olmamalı mıdır?

Öyleyse en tehlikeli sınıflar için yıl içerisinde en azından bir defalığına 16 saatlik, tehlikeli sınıflar için iki yıl içerisinde en azından bir defalığına 12 saatlik, tehlikesi az olan sınıflar içinse üç yıl içinde en azından bir defalığına 8 saatlik olarak öngörülen eğitimlere katılmanız yararınıza olacaktır.

İş Güvenliği Sınavı Ne Zaman?

İş güvenliği sınavı ne zaman sorusunun yanıtını merak ediyorsanız sizlere 2018 yılının ilk dönemi için bu tarihin 20 Mayıs'tan ibaret olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, ya yukarıda yıl içerisinde iki kez yapıldığından söz ettiğimiz iş güvenliği sınavı ne zaman sorusunun ikinci dönem için yanıtı ne olacak?

 Bu noktada ikinci dönemi için 15 Aralık'tan ibaret olduğunu söyleyebileceğimiz sınava dair merak edilen sorulardan biri olan sonuç açıklamalara değinmek isteriz.

 İlk olarak 20 Mayıs'ta yapılacak olan sınav sonucunun 12 Haziran'da açıklanmasının planlandığını söyleyebiliriz.

Ardından ise ikinci dönemde yapılması öngörülen sınavın 10 Ocak'ta yapılacağından söz edebiliriz. O halde iş güvenliği sınavı ne zaman sorusunun yanıtını her iki döneme dair bildiğinize aynı zamanda sonuç açıklamalara yönelik de bilgi edindiğinize göre sırada başvuru tarihlerine dair merak edilenler geliyor.

 5 Nisan'la 12 Nisan'a yönelik bir haftalık tarih aralığında başvuruların ÖSYM'ye yapılması gerektiğini söyleyebiliriz. Tabi bunun için ön plana çıkan bir gereklilikten sizlere söz etmek isteriz.

 Eğitim ile staj işlemlerini belirlenen tarihe dek tamamlamak ardındansa başvuru yapmak bu noktadaki gerekliliğin ta kendisidir.

Belirlenen tarihten kasta gelinecek olursa da 19 Mart'ın bu ölçüde karşınıza çıktığını söylemek isteriz. Tıpkı iş güvenliği sınavı ne zaman sorusunda olduğu gibi bu sınava ilişkin ayrıntılı bilgilerin de Bakanlık tarafınca yapıldığını ve bu ölçüde kesin bilgilendirme yapılan tarihlerle karşınıza çıktığımızı bilmelisiniz.

Yukarıda birinci ve ikinci döneme dair sınav tarihiyle birinci döneme ait başvuru tarihinden söz ettik. Öyleyse ikinci döneme dair başvuru tarihinden de söz edilecek olursa 31 Ekim'le 7 Kasım'ı kapsayan sürecin bu noktada karşınıza çıkarıldığını bilmeniz gerekir.

''Peki, gerek sınav zamanından gerek başvuru gerekse de sonuç açıklamadan bahsettiğimiz İSG için çalışma yönteminiz nasıl olmalıdır?'' Saglikfit. Bu noktada tarafınıza verdiğimiz eğitimler ve danışabileceğiniz alanında uzman kişilerden bu sorunun yanıtını alabilirsiniz ancak yine de sizlere neler yapmanız gerektiğiyle ilgili biraz bilgi verelim.

Öncelikle bu sınava dair güncel mevzuatın önemli olan kaynağın ta kendisi olduğunu söyleyebiliriz. Zira kanunların, tüzüklerin ve yönetmeliklerin içerisinde yer aldığı sınav için çalışılması en fazla gerekli denilebilecek konular mevzuat olacaktır.

 Ardından güncel konuları temele alan birkaç sorudan da sınava dair söz edilebilir. O halde önceliğinizi güncel mevzuatlara sonrasında ise geçen yıllara dair soru ve örneklere vermeniz yararınıza olacaktır.

İş Güvenliği Sınavı 2018

İş güvenliği sınavı 2018 için bilmeniz gereken tarih aralığına başvurusu, sınavı ve açıklaması noktasında eriştiniz.

Aynı zamanda iş güvenliği sınavı 2018 için ne şekilde çalışacağınızı ve nelere ağırlık vereceğinizi de öğrendiniz. Bu konuda bilmeniz gereken birkaç konu daha vardır ki o da Yargıtay'ın içtihat niteliğindeki kararlarıyla eğitimin önemi yönündeki vurguları olacaktır.

Öyle ki işçisini eğitmeden önce çalıştırtan işvereni, ortaya çıkabilecek olan iş kazalarından sorumlu tutan Yargıtay, bu noktada eğitimi, sadece mevzuatlarla hükümleri içeren belgelerle verilmeyen beraberinde sahip olunan bilgilerin aktarılıp eyleme dökülmesinin gerekliliğiyle ön plana çıkarmıştır.

O halde iş güvenliği sınavı 2018 aslında sadece çalışanların değil çalışanlarından sorumlu olan işverenlerin de fazlasıyla önemsemesi gereken sınavlardan biri olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Son olarak iş güvenliği sınavı 2018 kapsamında bilmeniz gereken bir detaya daha değinelim ve sizlere aslında hemen her sınav için geçerli olan eğitim mevzuatlarından söz edelim.

 Bu ölçüdeyse İSG sınavına dair alınacak olan eğitimlerin değişmekte olan yahut ortaya çıkmakta olan risklere yönelik yenilendiği dolayısıyla da gerektikçe belli aralıklarla tekrarlandığı yönündeki kanun hükmünden bahsedebiliriz.

İş Güvenliği Sınavı 2019

2018 yılı için olacağı gibi iş güvenliği sınavı 2019 için de eğitim kayıtlarımızın söz konusu olduğunu bilmeniz gerekir.

Verdiğimiz hizmetlerle gerek 2018'de gerekse de iş güvenliği sınavı 2019 da istenilen başarıya kolaylıkla ulaşılması mümkün olacaktır.

Bunun için kalitesi ile başarılarını ortaya koyan bizler her yıl olacağı üzere iş güvenliği sınavı 2019 yılı için de başarınızı en yukarılara taşımak için elimizden geleni yapmaktayız.

 O halde başarınızı profesyonel ellerin desteğiyle yukarıya taşımak isterseniz gerek 2018 gerek iş güvenliği sınavı 2019 gerekse de sonrası için bizler buradayız.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar