0212 544 29 00 / 0542 544 29 09

İSG Yüksek Lisans
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi / 29.01.2018

İSG yüksek lisans yapmanız durumunda B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına direkt katılma hakkı kazanmanızı sağlar. Yedi Tepe Üniversite ile yaptığımız anlaşma gereği İş Sağlığı ve Güvenliği yüksek lisans yapmak isteyen adaylar için kayıt alıyoruz. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans kaydını İstanbul, Bayrampaşa’da bulunan kurumuzda yaptırmanızın kazandırdığı avantajlar:

 • İstanbul’un öncü İş Güvenliği Eğitim Merkezi olarak, İSG Yüksek Lisans programını başarıyla bitirmeniz için gerekli doküman, kaynak, bilgi desteğinde bulunacağız. Bunun yanında B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı için destek olacağız.

İSG Yüksek Lisans Programı Tanımı

İSG Yüksek Lisans

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) günümüzde sanayileşmenin artmasıyla birlikte daha fazla önem kazanman kavram haline gelmiştir. İSG kavramı, işveren, işçi arasındaki konu olmaktan çıkarak sosyal, toplumsal, ekonomik kavram haline dönmüştür.

Toplumsal, sosyal, ekonomik sağlık ancak işletmelerdeki iş güvenliği ve sağlığının maksimum seviyede olmasıyla birlikte verimin arttırılmasıyla gerçekleşir.

Dünya’da ve ülkemizde özelikle son yıllarda iş güvenliği konusunda büyük adımlar atılırken, İş Güvenliği Yüksek Lisans programlarıyla konunun tüm sosyal dokuya yayılması hedeflenmektedir.

Günümüzde mesleki hastalıklar ve iş kazalarının artmasına paralel olarak, İş güvenliği ve sağlığı çerçevesinde işyerinde güvenliğin sağlanması ve mevcut şartların iyileştirilmesi için işveren ve çalışan personelin göreve, sorumluluk, yükümlülük ve gaklarını belirlenmesi hayati önem taşımaktadır.

Bundan dolayı İSG çalışmalarının koruyucu, önleyici insan davranışlarını ön plana çıkardığını söyleyebiliriz.

Buraya kadar ve bundan sonra bahsedeceğimiz faktörlerden dolayı İSG  Tezsiz Yüksek Lisansın gerek toplum sağlığı, gerekse ekonomik sağlık için ne kadar önemli olduğunu anlamış oluruz.

Teknolojik gelişmeler insanların çalışma hayatında pek çok kolaylıklar getirirken, insan sağlığı ve hayatını tehlikeye atan etkilere de neden olmaktadır.

Her geçen yıl, çalışanlar iş kazalarına uğramakta ve maalesef bir kısmında ölümle sonuçlanmaktadır.

İSG yüksek lisans almayı planlayan adayların, her geçen gün karma karışık çalışma şartları, üretim, çalışma şartlarına uyum sorunu, şirketlerin rekabet, kar, verimlilik temposunu arttırma nedenleri İSG, hatta toplum sağlığını yakından ilgilendiren meseleler olduğundan dolayı, sorumluluklarının ne kadar önemli olduğunu bilmedirler.

Günümüzde İSG gelişmiş toplumların sosyal, ekonomik gelişimlerinde önemli etkendir, haliyle İSG yüksek lisans hazırlığı yapan adayların kendilerini bu önemli etkende doğru yere konumlandırmaları gerekir.

İsg Yüksek Lisans bitiren iş güvenliği uzmanlarının farklı alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin iş güvenliği ile ilgili mevzuatlarını bilmeli, tedbirleri bu mevzuatlara göre almaları ve düzenlemeleri gerekir.

Aday olarak İSG yüksek lisans yapmanı gerektiğine dair şunları söylemeliyiz, ülkemizde özellikle son yıllarda yasal düzenlemeler yapılarak iş güvenliği alanında ciddi çalışmalar yapılmasına rağmen bu konuda bilimsel çalışma yapacak iş gücünün çok az olduğunu söylememiz gerekir.

Bahsettiğimiz açığın, İSG yüksek lisans programıyla kapatılması hedefleniyor. Lisans ve ön lisans açığının olduğunu belirtmek gerekir.

İSG yüksek lisans programında verilmesi planlanan teorik ve pratik eğitimlerin işletmelerdeki iş güvenliği prosedürlerinde uygulanması hedefleniyor.

İSG tezsiz yüksek lisans ülkemizde bilimsel alanda kapatılması gereken iş gücü için çok önemlidir, İSG yüksek lisansı yapmak ise sizin için hem kariyeriniz, hem de sosyal hayatta bu kadar önemli yerde görev almak adına önemli olduğunu düşünüyoruz.

Yazımızın bu kısmında İSG Yüksek Lisans ile ilgi en çok gelen sorulara da cevap vermek istedik. Böylece iş güvenliği alanında alacağınız karara belki bir katkımız olur.

İSG Yüksek Lisans Yapmalıyım?

Eğer akademik alanda kariyer yapmak istiyorsanız ve bunu doktora ile taçlandırmak istiyorsanız bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Yazıda bahsettiğimiz gibi ülkemizde iş güvenliği bilimsel üretim yeterli değil ve İSG tezli/tezsiz yüksek lisans programıyla bu açık kapatılmak isteniyor. İSG yüksek lisan bu bağlamda akademik alanda ilerlemek ve devamını getirerek doktora ile devam edilmesi durumunda sorunu cevabı evet dir.

İSG Yüksek Lisansı Tezli mi, Tezsiz mi yapmalıyım? 

İSG yüksek lisansı tezli veya tezsiz yapmak isteyen adaylarımız için en doğru cevabın devamının gelip gelmeyeceğine karar vermelerinden geçeceğine inanıyoruz.

Yüksek Lisans Faydalı mıdır? 

Tema Akademi İş Güvenliği Eğitim Merkezi olarak en çok sorulan sorular arasında ‘‘yüksek lisans faydalı mıdır’’? sorusu. Özellikle akademik alanda ilerlemek isteyen adaylar için bu soruya vereceğimiz cevap kesinlikle evettir. Bunun yanında doktora yapma imkanınız olursa veya değiştirilmesi gereken bir ARGE’yi yönettiğinizde bu soruyu sorduğunuza pişman olacağınızı söyleyebiliriz.

İSG yüksek lisansın faydaları kariyer basamaklarını tırmandıkça sizinle kadılaşacaktır.

İSG Yüksek Lisans Ücretleri Ne Kadar? 

İSG yüksek lisan ücretleri kurumlara göre değişmektedir. İstanbul İSG yüksek lisans ücretleri 6500 ila 9000 arasında değişmektedir. İletişim sayfasından bizimle iletişime geçerek veya 0212 544 29 00 numaralı telefondan arayarak ücretler ve diğer konular hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

İSG  Yüksek Lisans Uzaktan Eğitim  mümkün mü?

Uzaktan eğitim veren bazı kurumlar var.

İSG Yüksek Lisans Şartları

Diğer lisans programlarında olduğu gibi İSG yüksek Lisans içinde bazı şartlar mevcut. Sıralayacak olursak;

 • Tüm Mühendislik Fakülteleri Mezunları
 • Mimarlık Fakültesi mezunları
 • Teknik Eğitim Fakültesi Mezunları
 • Fen–Edebiyat Fakültelerinin Fizik, Kimya, Biyoloji bölümü mezunları
 • İSG bölümü Önlisans/Lisan mezunları
 • ÇSGB’den alınmış C, B ya da A Sınıfı İSG Uzmanlık belgesine sahip olanlar.
 • Bir lisans diplomasına veya lisans öğrenimini yurt dışında tamamlamış olması durumunda Yükseköğretim Kurulunca verilmiş denklik belgesine sahip olunması,
 • Daha önce disiplin cezası almış olması nedeniyle herhangi bir yüksek lisans programından ilişiğinin kesilmemiş olması.
 • Yüksek Lisans Programına katılmak isteyen adaylar başvurularını internet üzerinden yapabilmektedirler.

İSG Yüksek Lisans Kaydı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? : İsg yüksek lisans kaydı için getirmeniz gereken belgeler:

 • Diploma (Aslı ve 1 adet fotokopisi)
 • Transkript (Aslı ve 1 adet fotokopisi)
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 • Ön Kayıt Formu
 • 2 Adet Fotoğraf. (Son altı ay içinde, çektirilmiş 4,5×6 cm boyutunda) NOT: Biyometrik olmayacak…
 • Askerlik Durum Belgesi (Askerlik çağına gelmiş veya daha yukarı yaştaki erkek adaylar için ilgili askerlik şubesinden alınacak; bir Enstitüye veya Lisansüstü programına kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığı’ ifadelerinin yer aldığı belge. Bakaya kalanlardan; bakaya kaldıkları her dönem için “Kovuşturmaya Yer Olmadığına” dair kararın yer aldığı belgede istenir).

Buradaki linke tıklayarak İSG Yüksek Lisans ön kayıt formunu doldurarak hem kayıt prosedürü hem de ücretleri hakkında daha geniş bilgi alabilirsiniz.

İstanul’da hizmet vermekte olan Tema Akademi İş Güvenliği Eğitim merkezi olarak başta İSG yüksek lisans olmak üzere diğer bütün konularda çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar