Tema Akademi Eğitim Kurumları Logo
Ücretsiz Destek Telefon (0212) 824 28 18
Kimyasal Değerlendirme Uzmanlığı Eğitimi

Kimyasal Değerlendirme Uzmanlığı Eğitimi

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı eğitimi ile siz de sınava hazır olun! Kısa sürede alacağınız KDU eğitimi ile profesyonel desteği hissedecek, başarıyı elde edeceksiniz.

Kimyasal değerlendirme uzmanı, bireylerin aldığı özel eğitimler ile elde ettiği bir meslektir. Bu meslek kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı özel olarak ilgilenmektedir. Kişilerin var olan lisans ya da yüksek lisans bilgisinden yola çıkılarak alacağı eğitim ile KDU olması mümkündür. Eğer siz de Kimyasal Değerlendirme Uzmanlığı Eğitimi & Kursu almak isterseniz, doğru adrestesiniz!

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Kimdir?

Kısaca KDU olarak adlandırılan bu kişiler; kimyasalların değerlendirilmesi, kaydı ya da raporlaştırılmasına görev almaktadır. Uzman olabilmek adına belirli bir eğitimden geçmeleri gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından desteklenen kurslara katılım göstererek sınavdan başarı elde edilmesi şarttır. Sınavdan başarılı olan bireyler, 5 yıl geçerli olacak şekilde KDU olabilmektedir.

Özellikle iş yerlerinde kimyasal üretimi yapan ya da bu gibi maddelerin kullanıldığı noktalarda KDU görev dağılımı gerçekleşmektedir. Bakanlık tarafından şart konulan bu meslek grupları, işyerleri tarafından sürece dahil edilerek alınmaktadır. Bu yüzden farklı kariyer oluşturmak isteyen ya da alana ilgisi olan bireyler tarafından Kimyasal Değerlendirme Uzmanlığı Eğitimi & Kursu araştırması yapılmaktadır.

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Hangi İşleri Yapar?

İş yerinde Kimyasal Değerlendirme Uzmanı koduyla görev alan bireylerin üstlendiği bazı sorumluluklar bulunmaktadır. Bahsedilen bu sorumluluklar kapsamında çalışma göstererek hedefe uygun ilerlenmesi amaçlanmaktadır. Kimyasal alanda değerlendirme uzmanı olarak bulunan bireylerin özetle görevleri şu şekildedir:

1 – Maddelerin Kimyasal Değerlendirmesini Yapar

Üretim ya da genel çalışma alanında maddelerin kimyasal değerlendirmesini yapar. Kimyasal Değerlendirme Uzmanı; çevre, insan ya da iş alanı kapsamında maddenin kimyasal değerlendirmesini oluşturmaktadır. Böylece kimyasal değerlendirme uzmanı sayesinde olası sorunlar ya da zararların tespiti ile önleyici bir uygulamaya geçilebilmektedir.

2 – KKDİK Hazırlar

Kullanılacak kimyasalların genel değerlendirme süreci sırasında KKDİK hazırlanmaktadır. KKDİK; Kimyasalların Kaydı, Değerlendirmesi, İzni ve Kısıtlaması anlamına gelmektedir. Bahsedilen kimyasalların bu başlıklar altında Kimyasal Değerlendirme Uzmanı tarafından incelenerek kayıt altına alınmasıdır. Gerekli kullanım izni veya kısıtlanmasına dair genel yargıları da içermektedir.

3 – Malzeme Güvenlik Bilgi Formu Oluşturma

Bakanlık tarafından yayınlanan yönetmeliklere uygun olacak şekilde Kimyasal değerlendirme uzmanı malzeme güvenlik bilgi formu oluşturulmasında görev alır. Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Eğitimi alıp başarılı olan kişiler tarafından özellikle 29204 sayılı yönetmelik kapsamında bilgi formunu hazırlayarak gerekli bildirimlere gönderir ya da kayıt altına alır.

4 – Üstlerini Bilgilendirme

Her çalışan birey ve birimde olduğu gibi üstlerini bilgilendirme sorumluluğu da mevcuttur. Ortaya çıkan herhangi bir sorun ya da planlamaları hakkında bilgi iletimi gerçekleştirir. Böylece planlı bir çalışma ortamı ve süreci oluşturulmaktadır.

5 – Çalışanlara Kimyasal Madde ile İlgili Bilgi Verme

İş yerinde sadece üstler değil, çalışan grubunda yer alan bireylerin de genel olarak bilgilendirilmesi gerekir. Alanında uzman olan kişilerin KDU unvanı ile çalışanlara briefing verdiği görülmektedir. Önceden planlanan bu kısa süreli eğitimler ile daha sağlıklı, güvenli çalışma ortamı oluşturulabilmektedir.

Kimler KDU Olabilir?

64 Saatlik eğitim almaya hak kazanabilecek meslek grupları şu şekildedir:

 • Kimya Mühendisleri,
 • Çevre Mühendisleri,
 • Lisans mezunu Biyologlar,
 • Kimya laboratuvarında 5 yıl çalıştığını belgeleyebilen lisans mezunları,
 • Kimyagerler

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Eğitimi sonrası TSE tarafından yetkili Belgelendirme Kurumlarının sınavından geçtiği takdirde KDU olabilirler. Var olan sertifikayı kazanmak için gerçekleşen Kimyasal Değerlendirme Uzmanı eğitimi için alanın tecrübeli kursu olan Tema Akademi’miz ile iletişime geçebilirsiniz.

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Nasıl Olunur?

Kimyasal değerlendirme alanında uzman olmak isteyen bireylerin aşamalı bir süreçten geçmesi gerekmektedir. Ayrıca herkesin kimyasal değerlendirme alanında uzman olma imkânı da bulunmamaktadır. Bahsedilen aşamaları geçmeden önce bireyin eğitime uygun olup olmadığı görülmelidir. Eğer kişi bu uzmanlık alanına uygunsa şu aşamaları tamamlaması şarttır:

Aşamalar

Açıklamaları

 

 

I. Aşama: Eğitim Kurumlarını Araştırın

Günümüzde, KDU eğitimi & kursu kapsamında farklı firmalar yer almaktadır. Bu yüzden kapsamlı eğitim veren, bakanlık tarafından onaylı olanı seçmeniz de fayda bulunmaktadır. Eğer siz de hem uygun fiyatlı hem de kapsamlı bir eğitim almak isterseniz Tema Akademi kursumuzla iletişime geçebilirsiniz.

 

II. Aşama: Eğitim Kurslarına Katılın

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Eğitimi & Kursu kapsamında verilen derslere katılın. Bu dersler 8 gün boyunca günde 8 saat olmak üzere verilmektedir. Toplamda 64 saatlik eğitim sonunda sınava hazır olacaksınız.

 

III. Aşama: Sınav Başvurusu ve Katılım

TSE tarafından gerçekleştirilen sınavlara başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Sınav başvurusu sonunda sınavdan başarılı olmak için gerekli puanı almalısınız.

 

IV. Aşama: KDU Sertifikası Alımı

Sınavdan başarılı olduğunuz takdirde KDU sertifikası almaya hak kazanırsınız. Sertifikanızın kayıtlandırıldığına dair kontrolleri yaparak son aşamayı tamamlayabilirsiniz.

 

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Eğitimi 2023 Detayları

Tema Akademi olarak, KDU olmak isteyen bireylere oldukça kapsamlı bir eğitim sunmaktayız. Alanında profesyonel bireyler tarafından verilen bu eğitimler ile siz de sınava hazırlanın! Sınavda karşılaşacağınız sorulara emin cevaplar vererek hayalinizdeki sertifikaya oldukça kısa bir sürede erişebilirsiniz.

Genel itibari ile KDU olmak isteyen kişiler için sunduğumuz profesyonel eğitimimizin özeti şu şekildedir:

 • Eğitim Tarihleri: Değişiklik göstereceğinden, iletişime geçin.
 • Eğitim Şekli: Örgün eğitim
 • Eğitim Yeri: Bostancı Kampüsü (İstanbul – Anadolu Yakası)
 • Ödeme Yöntemi: Nakit ya da kredi kartına 12 ay taksit imkânı
 • Kayıt Evrakları: Kimlik fotokopisi ve mezuniyet belgesi.
 • Fiyat: Dönemsel olarak değişiklik göstereceğinden iletişime geçin.
 • Eğitim Günleri: Cumartesi ve Pazar (4 hafta)

Satın alacağınız Kimyasal Değerlendirme Uzmanı eğitimi ile ihtiyacınız olan tüm bilgilere kısa sürede erişebilirsiniz. Tema Akademi olarak profesyonel eğitmenlerle birlikte çalışıyoruz. Eğitimimiz kapsamında sınav müfredatında yer alan tüm konular en ince ayrıntısına kadar aktarılıyor. Böylece sınava girdiğiniz de bir zorluk ile karşılaşmadan başarılı olmanın yollarını sizler için açıyoruz!

Siz de geç kalmadan Tema Akademi ile Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Olmak için 0212 914 00 29 dan bize ulaşın.

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Eğitimi Online mı?

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Eğitimi & Kursu, Tema Akademi olarak yüz yüze vermekteyiz. Online olmayan eğitimlerimiz özel bir konum içerisinde gerçekleşmektedir. İstanbul’un Anadolu Yakasında yer alan Bostancı Kampüsü eğitim merkezimiz olarak yer almaktadır. Hafta içi ve Hafta sonu eğitimlerin gerçekleştirilmesi, işte çalışan kişilerin de rahat katılım sağlamasına neden olmaktadır ve farklı seçenekler de sunmaktayız.

Online gerçekleşen bu eğitimler ile anlık sorularınıza cevap alabilir, merak ettiklerinizi iletebilirsiniz. Birebir sağlanan eğitimlerin canlı gerçekleşmesi bu yönden büyük katkı almanızı sağlayacaktır. Profesyonel eğitmenlerimizin sağladığı bilgilerin ötesinde aktif olacak şekilde karşılıklı sağlanan eğitimlerimizden siz de yararlanabilirsiniz.

KDU Eğitiminde Neler Öğreneceğim?

Tema Akademi olarak sunduğumuz Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Eğitimi & Kursu kapsamında farklı konular ele alıyoruz. Uzman kadromuz tarafından sunulan eğitim başlıkları şu şekilde yer almaktadır:

 • Kimyasalların Yönetimi,
 • Mevzuat (Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması Etiketlenmesi ve Ambalajlanması Hakkında Yönetmelik,
 • Tehlikeli Malların Taşınması, Depolanması, İş Sağlığı ve Güvenliği,
 • Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması),
 • Madde ve karışımların sınıflandırılması (Fiziko- kimyasal özelliklere göre, Toksikolojik özelliklere göre, Ekotoksikolojik özelliklere göre),
 • Kimyasallar- İnsan sağlığı risk değerlendirmesi,
 • Maruz kalma senaryoları,
 • Kimyasal Güvenlik Değerlendirmesi (KGD),
 • Kimyasal Güvenlik Raporu(KGR),
 • Güvenlik bilgi formu hazırlanması için gereklilikler anlatılmaktadır.

Tema Akademi olarak, sunduğumuz KDU eğitimleri var olan tüm bilgilere kısa sürede erişebilirsiniz! Sınavda yer alan müfredat düşünülerek oluşturduğumuz bu konu başlıkları ihtiyacınız olanı size sunacaktır. Sektörde yer alan en iyi kurslar arasında yer alan eğitimlerimizin ayrıcalıklarından kısa sürede yararlanmak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Kimyasal Değerlendirme Uzmanlığı Eğitimi & Kursu Fiyatları Ne Kadar?

Kursumuz kapsamında verilen eğitimler ve ücretler hakkında iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Tema Akademi olarak sunduğumuz eğitim ücretleri dönem içerisinde güncellenmektedir. Özellikle katılımcılara kolaylık sağlamak adına ödeme kolaylıkları veya dönemsel indirimler gerçekleştirmekteyiz. Eğer siz de indirimli ücretlerden yararlanmak isterseniz erken kayıt fırsatından yararlanın.

Neden Tema Akademi Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Eğitimi Almalısınız?

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı eğitimi almanız size çok fazla katkı sağlayacaktır. Ancak Tema Akademi bünyesinde neden Kimyasal Değerlendirme Uzmanı eğitimi almalısınız? Bu sorunun cevabı ile kurumumuz KDU eğitimleri kapsamında ne kadar tecrübeli olduğunu görecek, gönül rahatlığı ile tercih edeceksiniz! İşte, Tema Akademi olarak Kimyasal Değerlendirme Uzmanı eğitimi noktasında sunduğumuz fırsatlar.

1 – Tecrübeli ve Deneyimli Eğitmen Kadrosu

Günümüzde Kimyasal Değerlendirme Uzmanı eğitimi kapsamında farklı kurumlar bulunmaktadır. Ancak bu kurumların eğitmen kadrosu yeterli güçlükte olmayabilir. Halbuki Tema Akademi olarak Kimyasal Değerlendirme Uzmanı eğitimi kapsamında uzman bir kadro oluşturduk. Tecrübesi yüksek ve oldukça profesyonel bu eğitmenler sayesinde siz de eksiğinizi kapatabilirsiniz.

2 – Birebir Eğitim Fırsatı

Online Kimyasal Değerlendirme Uzmanı eğitimi değil, birebir eğitimler sağlıyoruz. Böylece sürecin içerisinde kendinizi daha rahat bulabileceksiniz. Olası sorularınızı doğrudan cevaplandıracak, aklınızda bir soru kalmadan süreci sonlandıracaksınız. Dilerseniz bu eğitimler sırasında görüşlerinizi ve katkılarınızı da eğitim sonunda bizlere sunabilirsiniz.

3 – Sınava ve Müfredata Yönelik Eğitim

Verilecek Kimyasal Değerlendirme Uzmanı eğitimi doğrudan müfredata ve sınava yönelik olmaktadır. Sınavda çıkması muhtemel sorular ve konular hakkında Tema Akademi eğitmenleri tarafından özenle uyarılacaksınız. Böylece gereksiz konulara ağırlık vermek yerine sınavda başarıyı getirecek konulara odaklanarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Sınavı Nedir? KDU Sınavı Nasıl Oluyor?

KDU olabilmek için eğitim sonunda sınava girmeniz gerekmektedir. Sınavların detayları öncesinden belirlenmiştir. Sonuç olarak KDU sınavı hakkında bilgi vermek gerekirse şunlardan bahsedilebilmektedir:

 • Sınav TSE’den yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşunda yapılmaktadır.
 • Adayların 2 Sınav Hakları bulunur. Geçer not 70'dir. Sınav Ücreti eğitim fiyatına dahil edilmez. Sınav ücretini Sınavı yapan kuruluş belirler.
 • Yeterlilik sınavı soruları, çoktan seçmeli ve klasik olmak üzere iki bölümden oluşur. Sınav süresi 180 dakikadır.

Sınav detayları göz önünde bulundurularak Kimyasal Değerlendirme Uzmanı eğitimi detaylarını oluşturuyoruz. Böylece var olan müfredat, sınav yapısı ve soru yapıları göz önünde bulundurulmaktadır. Tüm detaylar sizin adınıza düşünülerek eğitimler gerçekleşmektedir. Sınavdan başarılı olmanızın da yolu buradan geçecektir.

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Güncel Kimyasal Değerlendirme Uzmanı maaşları, çalışılan işyerine göre değişiklik göstermektedir. Kişilerin maaşları özel sektör içerisinde değişecektir. Ancak ortalama KDU maaşları 15 bin TL olarak belirlenmiştir. İş görüşmesinde deneyiminize ve mesleğinize bağlı olarak ücretlerde değişim olabileceğini unutmamalısınız.

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı İş İlanları ile Siz de Kariyerinizi Oluşturun!

İş yerleri, bakanlık tarafından alınan karar doğrultusunda kimyasal değerlendirme uzmanı bulundurmak zorundadır. Özellikle belirli sektörlerde bu uzmanlara ihtiyaç bulunmaktadır. Söz konusu ihtiyaca bağlı olarak iş yerleri tarafından KDU iş ilanları açılmaktadır. Peki siz de bu mesleğe atılmak istemez misiniz?

Daha önce bahsedilen lisans bölümlerinden mezunsanız, şartları sağlayarak sınavdan başarı elde edebilirseniz kariyerinizi yönetebilirsiniz. Kariyeriniz kapsamında ilerleme göstererek kısa sürede kazanç elde edebilirsiniz. Üstelik alacağınız eğitim sonrası uygulama da zorluk da çekmeyeceksiniz. Eğer siz de bu yönde kariyer oluşturmak isterseniz Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Eğitimi için Tema Akademi olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.