Tema Akademi Eğitim Kurumları Logo
Ücretsiz Destek Telefon (0212) 824 28 18
SRC5 - Eğitimi

SRC5 - Eğitimi

SRC 5 belgesi karayolu ile Tehlikeli Madde (mal) Taşımacılığı yapan kişilerin almaları zorunlu olan bir belgedir.
SRC 5 Belgesi eğitimlerine katılabilmek için SRC3 veya SRC4 belgelerinden birine sahip olunması şartı vardır.
SRC 5 5 yılda bir yenilenir. Kişi belge süresinin bitimine 6 ay kala eğitim merkezine yenileme eğitimi için başvurur ve yeniden sınava girer.
“Tankerle tehlikeli madde taşıyan araç sürücülerinin SRC 5 - ADR Tanker Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları yasal zorunluluktur.”

SRC 5 de 4 ayrı gurup eğitim vardır;

1- Temel eğitim
 19 saat sürmektedir. İsminden de anlaşılacağı gibi tehlikeli madde taşıyan herkes bu eğitime tabidir.
Bu belge ile parça yükler kamyon, kamyonet gibi araçlarda taşınabilirin.

2-Tanker eğitimi (ARD)
SRC 5 Temel Eğitim alarak “Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitim Sertifikası’na” sahip olan sürücülerin tankerlerde de sürücülük yapabilmeleri için ilaveten 13 saatlik (12 saati teorik, 1 saati uygulamalı) bir tanker eğitim programına katılmaları zorunludur.

Temel eğitimden başarılı olanlar katılacağı gibi aynı anda Temel Eğitim ve Tanker eğitimine katılan kişilerde tek bir sınav harcı ödeyerek ve tek bir sınavda alabilecekleri diğer bir belge türüdür.

* Temel ve Tanker Eğitimlerini beraber alıp merkezi sınava girmeye hak kazanan kişilere;

Her iki eğitim türü için tek bir karma sınav yapılır (25 temel + 15 tanker konulu soru).
Sınavdan 100 üzerinden minimum 60 puan alan katılımcılar adına, hem paketli tehlikeli yükleri taşıyan araçları hem de tanker kullanmalarını sağlayacak geçerlilikte “Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitim Sertifikası” düzenlenir.

3- Sınıf 1 Eğitimi (Patlayıcı Madde) Temel eğitimi kazanan kişiler eğer patlayıcı madde taşıyor iseler 8 saat süren bu eğitimi alarak patlayıcı madde taşıyabilirler.

4- Sınıf 7 Eğitimi (Radyoaktif Madde) temel eğitimi kazanan kişiler eğer radyoaktif madde taşıyor iseler 8 saat süren bu eğitimi alarak radyoaktif madde taşıyabilirler.

SRC 5 Belgesi için 19 saatlik Temel eğitimin tamamlanması ve T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın açacağı sınavda başarılı olunması gerekmektedir.

Sınavda 100 üzerinden minimum 60 puan alan sürücünün "Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Eğitim Sertifikası” hem paketli tehlikeli yükleri taşıyan araçları hem de tankerleri kullanmasına izin verir biçimde yenilenir.

 

SRC 5 - ADR Tanker ile Tehlikeli Mal Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi Eğitimi İçin