Tema Akademi Eğitim Kurumları Logo
Ücretsiz Destek Telefon (0212) 824 28 18

İşyeri Hekimliği Sınavı
İşyeri Hekimliği

İşyeri Hekimliği Sınavı

İşyeri hekimliği sınavı, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlardan biridir. ÖSYM, her sene sınav takviminde işyeri hekimliği için yapılan sınava da yer vermektedir. Genellikle yılda iki kez yapılan bu sınav, ilkbahar ve kış dönemlerine tekabul etmektedir. Tema Akademi olarak biz de işyeri hekimliği sınavı hakkındaki önemli detayları sizlerle paylaşmak isteriz

İşyeri Hekimliği Nedir?

İşyeri hekimliği, iş sağlığı ve güvenliği kapsamına giren bir uzmanlık alanıdır. Hekimlik gibi kutsal bir mesleğin işyerinde güvenli ortam yaratabilmek adına uygulanması söz konusudur. İşyeri hekimi olacak olan profesyonellerin de elbette belli bir eğitimden geçerek sınavdan başarı elde etmesi gerekir. 

İşyeri hekimliği, aslında çok uzun yıllardır ülkemizde uygulanan bir uzmanlık alanıdır. Bu uzmanlık alanı, genellikle şu statüde bulunan işyerlerinde mutlaka yer almalıdır: 

 

50 ve daha fazla çalışanı olan işyerleri

Tehlikeli iş grubu içerisinde yer alan işyerleri

Çok tehlikeli iş grubu içerisinde yer alan işyerleri

 

Kimler İşyeri Hekimi Olabiliyor?

Elbette işyeri hekimi olabilmek için ilk önce tıp fakültesinden mezun olmanız gerekiyor. Daha sonraki aşamada da eğitim alarak sınavdaki başarınızı da kanıtlamanız bekleniyor. İşyeri hekimliğinde herhangi bir branş farkı da bulunmuyor. Yani her branştan doktor, kriterleri sağlayarak işyeri hekimi olabiliyor. 

İşyeri hekimi olabilmek için istenilen en önemli kriterler arasında da başı işyeri hekimliği sınavı çekiyor. İşyeri hekimliği eğitimi alan doktorlar, sınava girerek başarılarını garanti edebiliyor. Biz de Tema Akademi olarak işyeri hekimi olmak isteyen doktorlarımıza gerekli eğitimleri sunabiliyoruz.

İşyeri Hekimliği Sınavı Nedir?

İşyeri hekimliği sınavı, ÖSYM tarafından hazırlanan ve İSG konularını içeren kapsamlı bir sınavdır. Her sene iki defa düzenlenen bu sınava hazır olduğunuz dönemde katılmanız da mümkündür. Sınavdan önce de mutlaka geniş kapsamlı bir eğitim programından geçmeniz gerekir. 

İşyeri hekimi olarak kendisine kariyer inşa etmek isteyen kişiler, ÖSYM’nin yayınladığı sınav takvimini takip edebilirler. Sınav başvurusunun da takvimde belirtilen tarihler arasında yapılması gerekmektedir.

1 - İşyeri Hekimliği Sınavı Başvuru Süreci Nasıl?

Sınava başvurmak isteyen hekimler, sınavdan en az 1.5 ay önce başvurularını yapmalıdır. Sınav başvurusu da hem online olarak hem de ÖSYM sınav merkezlerinden yapılabilir. Elbette sınava başvurmadan önce o dönem için belirlenen sınav ücretini de yatırmış olmanız beklenir. 

İşyeri hekimliği sınavı için başvuru tarihini geçirmeniz halinde geç başvuru şansınız da olacaktır. Fakat geç başvurular için ödemeniz gereken sınav giriş ücreti daha yüksektir. Geç başvuruya kalmamak için ÖSYM’nin resmi internet sitesini düzenli olarak takip etmeniz tavsiye edilir.

2 - İşyeri Hekimliği Sınavı Ne Zaman?

Sınavın yapılacağı tarihler de yine ÖSYM tarafından belirleniyor. ÖSYM, sınav takvimi kapsamında o yıl düzenlenecek olan tüm sınavların tarihlerini açıklıyor. İş sağlığı ve güvenliğine yönelik sınavlar da genellikle her sene Mayıs ve Aralık aylarında yapılıyor. Sınav tarihleri ise ÖSYM tarafından sınavdan 2-3 ay önce açıklanıyor.

3 - İşyeri Hekimliği Sınavından Kaç Puan Almak Gerekli?

İş sağlığı ve güvenliği sınavlarından başarı elde edebilmek için en az 70 puan almanız gerekiyor. Bu durum hem uzman adayları hem de işyeri hekimi adayları için aynı kriterleri içeriyor. Buna ek olarak işyeri hemşireliği için de alınması gereken minimum puanın 70 olduğu biliniyor. 

Sınavda yer alan 50 sorunun her biri iki puan olarak hesaplanıyor. Yani bu durumda 50 sorunun en az 35 tanesine doğru yanıt vermeniz gerekiyor.

4 - Sınava Nasıl Hazırlanmalı?

İşyeri hekimliği sınavı soruları, ÖSYM bünyesinde görev alan uzman eğitmenler tarafından özenle hazırlanır. Tıpkı lise ya da üniversite giriş sınavlarında olduğu gibi bu sınavda da yapılan hazırlıklar gizlilik içerir. 

İSG sınavlarında alana dair hemen hemen her detaya yer verilmektedir. Bu yüzden işyeri hekimi adaylarının da sınava dair özel bir hazırlık sürecinden geçmeleri önerilir. Tema Akademi olarak bizler de işyeri hekimliği için özel eğitim grupları oluşturuyoruz. Bu sayede işyeri hekimi adaylarının sınav başarısını da garanti etmeye çalışıyoruz.

5 - Sınava Hazırlık Eğitimleri Neleri Kapsıyor?

Sınava hazırlık kapsamında alacağınız eğitimler tüm İSG konularını içeriyor. Bu konuların hemen hemen hepsi de sınavda size sorulan sorular arasında yer alıyor. Tema Akademi özelinde konuşacak olursak sizleri şu ek materyaller de bekliyor: 

  • Sınava hazırlık konu anlatımı materyalleri
  • Geçmiş senelere ait çıkmış sorular
  • Soru bankaları
  • Sınav sorularının çözülerek tartışılması
  • Sınav hakkında teknik detayların aktarıldığı ek dersler

İşyeri Hekimliği Sınavı 2023 - 2024 Tarihleri

İSG sınavı 2023 2. dönem için ÖSYM tarafından duyurulan tarih 10 Aralık’tır. İşyeri hekimliği sınavı 2. dönem sınavı için de bu tarihte sınav yerinde olmak gerekir. Sınav giriş tarihleri, doğrudan ÖSYM tarafından duyurulmuş olan net tarihlerdir. İkinci dönem sınavı için başvuru zamanı ise 26.10.2023 - 02.11.2023 tarihleri arasındadır. 

Ayrıca işyeri hekimliği sınavı geç başvuru tarihi olarak da 09.11.2023 tarihi verilmiştir. ÖSYM, 2024 yılı içinde işyeri hekimliği sınavı sonuçları için de net bir tarih vermiştir. Buna göre 2023 yılının son sınavının sonuçları 03.01.2024 tarihinde açıklanacaktır. 

2024 yılındaki sınavların da yine Mayıs ve Aralık aylarında yapılacağı tahmin edilmektedir. Programda herhangi bir değişiklik yapılması halinde bu durum ÖSYM’nin duyurular kısmında yer alacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Söz konusu iş sağlığı ve güvenliği alanları olduğunda merak edilen soru sayısı da oldukça fazla oluyor. İşyeri hekimliği sınavı için de bizim ifade ettiklerimizin haricinde de sorulan sorular olabiliyor. Tema Akademi olarak biz de sınava dair merak edilen diğer sorulara da yanıt vermek istedik.

1 - İşyeri Hekimliği Sınavına Kaç Kez Girilebilir?

Tıp fakültesini bitiren ve eğitim alan tüm hekimlerimiz, sınava sınırsız girebilme hakkına sahiptir. Bu noktada tek yapılması gereken sınav başvurularını tam zamanında yapmak ve sınava da gününde ve saatinde gitmek olmalıdır.

2 - İşyeri Hekimliği Sınavı Zor mu?

Elbette her sınavın kendine has bir zorluğu vardır. Özellikle de daha önce iş sağlığı ve güvenliği alanında eğitim almamışsanız sınav soruları sizi zorlayabilir. Bunun için de mutlaka sınavdan önce bir eğitim grubuna dahil olarak tüm konuları öğrenmeniz tavsiye edilmektedir.

3 - İşyeri Hekimliği Sınavı İçin Kurs Şart mı?

Tıp fakültesinden mezun olup işyeri hekimi olmak isteyen kişilerin bakanlık onaylı kurslara katılmaları gerekir. Kurslara katılan hekimler, daha sonra sınava girerek başarı elde etmelidir. Eğitim gruplarına katılmadan sınavda başarı elde etmek ne yazık ki pek mümkün değildir.

4 - İşyeri Hekimi Ne Kadar Maaş Alır?

İşyeri hekimleri için ortalama bir maaş bilgisi sunmak çok mümkün değildir. Yine de bazı kurumlar ve işyerleri ele alınarak genel bir maaş bilgisi vermeye çalışılabilir. Buna göre tavan ve taban miktarlar göz önüne alındığında işyeri hekimlerinin ortalama ücreti 60.000 ila 75.000 arasında değişebilir.

5 - İş Yeri Hekimliği Sertifikası Nasıl Alınır?

İşyeri hekimliği sınavı, sertifika almanız için aşmanız gereken en önemli adımdır. İşyeri hekimliği sınavına girip başarılı olan hekimler, sertifika alma hakkına da sahip olmuş olacaktır.