0212 544 29 00 / 0542 544 29 09

Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik

Yazının devamı oku

İSG Tezsiz Yüksek Lisans hakkında bilmeniz gerekenler. İSG yüksek lisans ücretleri, lisans veren kurumlar, İSG yüksek lisansın faydaları başta olmak üzere cevabını alacağınız tüm sorular.

Yazının devamı oku

İş güvenliği uzmanlığı ile alakalı tüm bilgiler ve adayların nitelikleri 6331 sayılı kanunun tanımlar başlıklı 3. Maddesinde iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki ve sorumlulukları ile eğitim süreçleri ayrıntılı bir şekilde tanımlanmıştır. Bu belgeden yola çıkarak Kimler İş Güvenliği Uzmanı olabilir? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Yazının devamı oku

İş güvenliği tehlikeli olsun olmasın her türlü işte gerekli ve önemli bir durum oluşturmaktadır. İş güvenliği hem işin daha profesyonel ve sağlıklı şekilde ilerlemesini sağlarken hem de çalışan kişilerin can güvenliğini sağlayan bir çalışma sistemi sunmaktadır.

Yazının devamı oku

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve kanunla alakalı yönetmeliğe göre İşyeri Hekimi çalıştırması zorunda olan bütün işletme ayrıca Diğer Sağlık Personeli de çalıştırması zorunlu hale gelmiştir. 01.01.2015 tarihinden itibaren işyerleri ile sözleşme yapan Diğer Sağlık Personellerinde belge sahibi olması gerekmektedir.

Yazının devamı oku

Ağır işlerde çalıştırılacak olan kişilerin işe alınmadan önce ve işe girmelerinin ardından yılda en az bir kere olmak üzere sağlık taramalarından geçirilmelerinin sağlanması İş Kanunu gereğince yasal bir yükümlülüktür. Bu yükümlülük çerçevesinde işverenler ağır işlerde çalıştırmış oldukları çalışanlarının sağlık taramalarını yaptırmak zorundadırlar.

Yazının devamı oku

Yangın, kontrol dışı çıkan, söndürülmediği sürece insan hayatı ve mal varlıkları için tehlike doğuran durumdur. Yangının bu nedenle en kısa süre içerisinde kontrol altına alınarak söndürülmesi gerekmektedir. Ancak bundan evvel yangının çıkmasının engellenmesi en doğru yoldur. Bu nedenle yangına sebebiyet verecek olan koşulların oluşmasının belirli aralıklarla rutin olarak kontrol edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Yazının devamı oku

Çalışanların, işyerlerinde can güvenliklerinin sağlanması, iş kazalarının önüne geçilmesinin temini ile çalışanların meslek hastalıklarından korunmalarının sağlanması adına iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ile çalışmaları yasal olarak bir zorunluluk haline getirilmiştir. İş güvenliği uzmanlarının sorumlulukları oldukça fazla olup söz konusu olan insan sağlığı ve güvenliğidir.

Yazının devamı oku

İş Kazalarının ortadan kaldırılması ya da en asgari seviyeye indirgenebilmesinin sağlanması amacı ile işyerinde meydana gelebilecek olası kazaların, kaza risklerinin analizi işlemine ‘Risk Analizi’ adı verilmektedir. Kaza, adından da anlaşılacağı üzere istenmeden, ani bir şekilde ortaya çıkan bir durumu ifade etmektedir. İşyerlerinde de aynı şekilde işletmenin faaliyet gösterdiği alana bağlı olarak çeşitli kazalar ile karşı karşıya kalınması söz konusudur.

Yazının devamı oku

Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliği konusu, Kanal 24 TV’de yayınlanan Söz Bitmeden Programında masaya yatırıldı. Programa konuk olarak katılan Hak-İŞ Genel Başkanı Mahmut Aslan ve Doç.DR Sayim Yorgun Türkiye’de İş Güvenliği konusu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yazının devamı oku