Tema Akademi Eğitim Kurumları Logo
Ücretsiz Destek Telefon (0212) 824 28 18

İş Güvenliği İş İlanları
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi

İş Güvenliği İş İlanları

İş güvenliği iş ilanları son dönemlerde değişen kanunlar neticesinde oldukça talep görüyor. Bu sebeple de iş güvenliği uzmanı olabilecek kişiler sertifika alabilmek için eğitim talep ediyorlar. Haliyle bu durumda da sektörde çok fazla iş güvenliği uzmanı oluyor. Peki, iş güvenliği uzmanı nedir? Kimler iş güvenliği uzmanı olabilir? İSG uzmanı ile ilgili tüm detaylar şöyledir:

İş Güvenliği Uzmanı Nedir?

İş güvenliği uzmanı; işyerlerinde hali hazırda çalışan personel için risk yaratabilecek durumların belirlenmesini sağlayan kişiye denmektedir. Belirlenen bu riskler önlemek için önceden planlar yaparak, işçilerin ve iş yerinin güvenliğini sağlar. Peki, kimler iş güvenliği uzmanı olabilir?

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

İş güvenliği iş ilanına başvuruları yapabilmek için öncelikler hangi meslek gruplarının uzman olabildiğini bilmek gerekir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince iş güvenliği hizmetlerinin İSG uzmanları ve işyeri hekimleri tarafından yerine getirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Bu sebeple tüm bu hizmetlerin her iş yerinde zorunlu hale gelebilmesi içinde gerekli çalışmalar yapılmıştır. Peki, kimler iş güvenliği uzmanı olabilir?

 • Üniversitelerin Mimarlık ve Mühendislik bölümlerinden başarılı bir şekilde mezun olanlar,
 • Fen-Edebiyat Fakültesi’nin Biyoloji, Kimya ve Fizik bölümü mezunları
 • Teknik öğretmenler
 • İş sağlığı güvenliği bölümü mezunları

İş güvenliği sertifikası alarak iş güvenliği iş ilanları başvuruları yapabilirler. Peki, İş güvenliği eğitimi sonrası hangi sertifikalar alınır?

İş Güvenliği Sertifikaları Nelerdir?

İş güvenliği iş ilanları neticesinde hangi grup sertifikaların alınabileceği karıştırılabiliyor. Bu sebeple iş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişiler, alacakları eğitim sonrasında aşağıdaki sertifikalara sahip olarak iş güvenliği iş ilanları başvurularını yerine getirebilirler.

A sınıfı İş Güvenliği Sertifikası Nedir?

A Sınıfı iş güvenliği eğitimi sonunda sertifika alabilmek için bazı önemli şartları yerine getirmek gerekiyor. Bu sebeple A sınıfı iş güvenliği sertifikasına sahip olmak isteyenler için aranan şartlar şöyledir:

 • İş güvenliği iş ilanları kapsamında A sınıfı sertifika ile başvuru yapmak istiyorsanız, öncelikle B sınıfı İSG sertifikasıyla en az 4 yıl süresince çalışmış olmak,
 • A sınıfı iş güvenliği kursunu başarı ile bitiren kişiler ve İSG sınavını başarılı bir şekilde tamamlayanlar,
 • Mühendislik ya da mimarlık bölümlerini bitirmiş kişiler ve iş sağlığı ve güvenliği programı kapsamında doktorası olan kişiler,
 • İş güvenliği Genel Müdürlüğü ya da ilgili birimlerinde en az 10 yıl çalışmış olan meslek mensupları,
 • İSG alanında müfettiş yardımcılığı mesleğini en az on yıl yerine getirmiş olanlar A sınıfı sertifika almaya hak kazanırlar.

Tüm bu özellikleri sağlayan kişiler A sınıfı sertifika ile iş güvenliği iş ilanları başvurularını yapabilirler.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı İş İlanları

A grubu iş güvenliği iş ilanları başvurusu yapmak isteyen kişiler, Tema Akademi olarak sunduğumuz Telegram grubu linklerimizden yarar sağlayabilirler. Donanımlı ve bilgili olan her meslek mensubu kolaylıkla iş ilanlarını buradan takip edebilir ve öne geçerek mesleğini icra edebilir.

Bu sebeple iş ilanlarında belirtilen şartların olup olmadığı da dikkatle kontrol edilmelidir. Peki, B sınıfı iş güvenliği sertifikası ne anlama gelmektedir?

B Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası Nedir?

Günümüzde B sınıfı iş güvenliği sertifikasını almak isteyen adaylar aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdırlar. Böylece sıkıntı yaşamadan iş güvenliği iş ilanları başvurularını yerine getirebilirler.

 • C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi olan kişiler minimum 3 yıl aktif olarak çalışmış olmalıdırlar,
 • B sınıfı iş güvenliği kurslarına katılım sağlayıp, İSG sınavını başarı ile geçen mühendislik ya da mimarlık fakültelerinden mezun olmuş olanlar,
 • İş sağlığı ve güvenliği alanında müfettiş olarak görev almış mimar ve mühendisler,
 • Yüksek lisansını tezli ya da tezsiz yapmış olanlar,

Yukarıdaki özelliklerine yerine getiren her aday iş güvenliği iş ilanları başvurularını yapabilirler.

İş Güvenliği İş İlanları: B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı İş İlanları

B sınıfı sertifika ile iş güvenliği iş ilanları kategorilerine başvuru yapabilmek için, donanımlı ve bilgili olmak önemlidir. Bu sebeple mesleki deneyimler ve akademik bilgiler iş ilanlarında oldukça önem arz etmektedir. Telegram gruplarımız, kursiyerlere iş ilanları konusunda donanımlı ve detaylı bilgiler sunmaktadır.

İş Güvenliği İş İlanları: C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı İş İlanları

C sınıfı sertifikaya sahip olabilecek kişiler aşağıdaki özellikleri kapsamalıdır. Bu özellikle şu şekilde sıralanabilir:

 • Mühendis ya da mimarlık bölümlerinden mezun olmuş kişilerle teknik elemanlar,
 • Biyoloji, fizik ve kimya bölümlerini bitirmiş olan kişiler,
 • İş sağlığı ve güvenliği sektöründe müfettişlik görevini icra eden mimar ya da mühendisler,
 • Teknik personel olarak(iş müfettişleri hariç) bakanlığın ilgili birimlerinde minimum 10 yıl çalışmış olan kişiler,

Tema Akademi Telegram gruplarımız ile bu alanda istihdam sahibi olmak isteyenlere destek olmaktadır. Güncel iş ilanları buradan kolaylıkla takip edilebilmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında C sınıfı is güvenliği uzmanı is ilanları – İŞKUR gibi devlet kurumları aracılığıyla da kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu sebeple ilanları takip ederek uygun pozisyon veya şirket bulabilirsiniz. Peki, is sağlığı ve güvenliği is ilanları nasıl olmalıdır?

İş Güvenliği Uzmanı İş İlanları Başvuruları Nasıl Olmalıdır?

İş güvenliği iş ilanları başvuruları genellikle istenen özelliklerin ve şartların belli olacağı şekilde hazırlanıyor. Böylece ilgili pozisyon için başvuru yapmak isteyen adaylar, belirlenen özellikleri taşıyıp taşımadığını kolayca görebiliyor. Peki, iş sağlığı güvenliği iş imkânları neticesinde başka hangi kriterlere dikkat edilmelidir?

Aranan şartlara uyup uyulmadığından emin olunmalıdır.

Başvurulacak olan şirket iyice araştırılmalıdır. Çünkü şirket güvenliği önemlidir.

Çalışma saatlerine dikkat edilmelidir.

Hangi tehlike sınıfında çalışılacağına bakılmalıdır.

Şirketin iş güvenliği kanunlarına göre çalıştığından emin olunmalıdır.

İş güvenliği iş ilanları güvenilir sitelerden yayınlanmış olmalıdır.

 

İş Güvenliği İş İlanları Nereden Takip Edilir?

İş ilanlarının takibi genellikle iş arama sitelerinden, firmaların kendi sitelerinden ve Telegram gruplarımızdan kolaylıkla yapılmaktadır. Bu sebeple iş güvenliği iş ilanları başvurularını gerçekleştirecek olan kişiler kesinlikle başvuru yapılan sitelerin güvenli olduğundan emin olmalıdır.

Böylece iş başvuru sürecinin güvenli bir şekilde ilerlemiş olur. Peki, iş güvenliği alımları sadece özel sektörde mi olmaktadır?

Kamuda İş Güvenliği Uzmanı Alımı Var mıdır?

Kamu kurumlarında da iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak mümkündür. Bunun için yapılması gereken tek şey gerekli şartların sağlandığından emin olmak ve ilgili alımlara başvurmak olacaktır. Tıpkı özel sektörde olduğu gibi kamu kurumlarında da İSG uzmanı olmak için aranan şartlar aynıdır. Kamuda iş güvenliği iş ilanları sürecini takip etmek için ilgili kurumların alımlarını inceleyebilirsiniz.

Ankara İş Güvenliği Uzmanlığı İlanları

İş güvenliği iş ilanları özellikle Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde oldukça fazla olmaktadır. Firma ve işçi sayısının yoğun olması sebebiyle iş güvenliği uzmanına ihtiyaç duyulabiliyor. Bu sebeple iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak isteyen kişiler özellikle büyük şirketlerin iş ilanlarını takip etmeleri önemlidir. Adana iş güvenliği uzmanı iş ilanları da tıpkı diğer illerde olduğu gibi dikkatli ve özenli takip edilmelidir.

İstanbul İş Güvenliği Uzmanlığı İlanları

İstanbul gibi büyük şehirlerde az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli meslek gruplarında faaliyet gösteren birden fazla firma bulunmaktadır. Bu sebeple bu firmalarda da çalışacak personel sayısına fazlasıyla ihtiyaç duyuluyor. İş güvenliği iş ilanları İstanbul gibi büyük illerde bu nedenle çok fazladır. Eğer iş ilanları başvurularını incelemek istiyorsanız firmamızın kursiyerlerine sunduğu Telegram gruplarımıza göz atabilirsiniz.

İş Güvenliği Teknikeri İş İlanları Nasıl Olmaktadır?

İş güvenliği uzmanının yardımcısı olarak görev yapan teknikerler, tıpkı İSG uzmanları gibi büyük önem arz ediyor. Çünkü iş güvenliği uzmanının yükünü büyük ölçüde hafifleten teknikerler içinde iş güvenliği teknikerleri iş ilanları açılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

İş güvenliğine ve iş güvenliği iş ilanları konusuna dair merak edilen diğer sorular ise şöyledir:

1 – İş Güvenliği Eğitimi Nasıl Alınır?

İş güvenliği eğitimi alabilmek için öncelikle “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’” tarafından akredite edilmiş olan eğitim merkezleri ile görüşmek gerekmektedir. Ardından bu kurslardan alacağınız 220 saatlik eğitim ile iş güvenliği sertifika sürecine dahil olabilirsiniz. Ardından iş güvenliği iş ilanları başvurularını inceleyebilirsiniz.

2 – İş Güvenliği Sınavı Nedir?

İş güvenliği eğitimi sonrasında zorunlu kılınan sınava iş güvenliği sınavı denmektedir. Bu sınav ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

3 – İş Güvenliği Sınavından Kaç Puan Almak Gerekiyor?

İş sağlığı ve güvenliği sınavından en az 70 puan almak gerekmektedir. 70 puanın altın kalan her aday başarısız sayılır ve sertifika alma hakları elinden alınır? 70 puan alan adaylar sertifika alarak iş güvenliği iş ilanları başvurularına başvurarak çalışma hayatına katılabilirler.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar