Tema Akademi Eğitim Kurumları Logo
Ücretsiz Destek Telefon (0212) 824 28 18

İş Güvenliği Sertifikası E Devlet
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi

İş Güvenliği Sertifikası E Devlet

İş güvenliği sertifikası e devlet üzerinden yapacağınız tüm sorgulamalarda İSG  Katip sistemini kullanabilirsiniz. Özellikle iş güvenliği sertifikası e devlet şifresi ile bu sistem üzerinden sorgulama yaparak, belgenizin durumunu takip edebilirsiniz. Tema Akademi bünyemizde alacağınız eğitim sonrasında ÖSYM İSG sınavı başarısına göre alacağınız sertifika işlemleri için, aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

ÇSGB - İSG - Katip Nedir?

İSG - Katip sistemi bir yazılım türüdür. Yani 6631 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca işyerlerinde uzman bulundurma durumu zorunluluğu, sertifika noktasında da önemli olmuştur. Bu sebeple e devlet ile entegre sertifika ve İSG konusundaki tüm işlemlere yönelik sorgulamaları buradan yapabilirsiniz. 

Tema Akademi olarak sınavdaki başarınızın garantisi ve yetkinlik kullanabilmeniz için gerekli belgeyi, e devlet sertifika programları kapsamında bir kurum olarak sizlere sunmaktan gurur duyarız. Almanız gereken belgenin takibini aşağıdaki bilgilerden yola çıkarak sürdürebilirsiniz.

İSG Katip ile Online İş Güvenliği İşlemleri Nasıl Yürütülmektedir?

İş güvenliği sertifikası e devlet üzerinden yapacağınız her türlü işlemde İSG Katip yolunu kullanabilirsiniz. Dolayısıyla İSG Katip e devlet ile entegre halinde çalışarak, online olarak adaylara hizmet sunmaktadır. Peki İSG Katip üzerinden hangi işlemleri yapabilirsiniz; 

 • İş güvenliği sertifikası e-Devlet takibine göre işveren, işyeri uzmanı, işyeri hekimi İSG Katip üzerinden yapılacak atamaları onaylayıp, güncelleyebilir.
 • Sözleşme yönetimi noktasında işyeri hekimi başta olmak üzere, işyeri uzmanları tarafından yeni sözleşmeler oluşturulup, onaylanabilir.
 • Alacağınız eğitim ve sertifika takibini kolaylaştırabilirsiniz.
 • İşverenlerce yeni rapor oluşturma, paylaşma gibi durumlarda kullanılabilir.
 • İş sağlığı ve güvenliği noktasında yapılacak  denetimlerin planı, sonuçları takip edilebilir.
 • İş kazası ya da meslek hastalıklarına uygun bildirim süresi hızlandırma ve bildirme durumlarında bulunulabilir.
 • İSG dokümanlarının elektronik ortamda kayıt altında kalması sağlanır.

 

Yani sonuç itibariyle aldığınız eğitim sonrasında sertifika süreci başta olmak üzere, İSG ile ilgili birçok konuda güncellenen yeni İSG Katip üzerinden işlem yapabilirsiniz. Peki sizleri en çok ilgilendiren iş güvenliği sertifikası e devlet üzerinden İSG Katip ile nasıl yürütülür?

İSG - Katip: İş Güvenliği Sertifikası E Devlet Sorgulama Nasıl Yapılır?

İş güvenliği sertifikası e devlet şifresi ile aşağıdaki aşamaları sıralı olarak takip ederek belgenizin sorgulamasını yapabilirsiniz. Buna göre de sertifika yolunda  zamanı en hızlı ve etkili şekilde nasıl kullanacağınıza karar verebilirsiniz. İş güvenliği sertifikası e devlet sorgulama nasıl yapılır? 

 • Öncelikle iş sağlığı ve güvenliği sertifika sorgulama için İSG Katip sayfasına giriş yapın.
 • Açılan sayfada karşınıza çıkan kimlik doğrulama işlemini eksiksiz tamamlayın.
 • Kimlik doğrulama için kimlik numaranızı ve aldığınız iş güvenliği sertifikası e devlet şifrenizi girin.
 • Ardından giriş butonuna basıp "Sorgulama ve Başvuru" ekranına tıklayın.
 • Açılan sayfanın sol üst tarafında bulunan "Sertifika Başvurusu" sekmesine basın.
 • Yaptığınız işlem sonrası, iş güvenliği sertifikası e devlet ile belgenize ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu şekilde e devlet sertifika sorgulama işlemi yapmış olursunuz.

İSG Katip ile İş Güvenliği Sertifikası E Devlet Takip Nasıl Yapılır?

İSG Katip iş güvenliği sertifikası e devlet şifresi ile kurumumuzdan aldığınız kapsamlı eğitim sonrası ÖSYM tarafından yapılan sınavdan geçer not alma durumuna göre, belgenize ait tüm işlemlerin takibini yapabilirsiniz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından geliştirilen bu sistemde, belge takibi için yapmanız gereken adımlar şunlardır;

 

İSG Katip sistemine girmek için e devlet şifresi alın. (PTT şubesi)

Ardından e devlet sistemine şifreniz ile giriş yapın.

İSG Katip uygulamasını bulun. Yani arama butonuna İSG Katip yazarak ilgili uygulamaya ulaşabilirsiniz.

"Kurumlar" başlığından "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu" alanına tıklayın ve"İSG Katip" kısmına giriş yapın.

Böylelikle buradaki belgenize ait tüm işlemlerin takibini, veriliş tarihini vb. bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Bu şekilde iş güvenliği sertifikası e devlet şifresi ile İSG Katip üzerinden en hızlı ve kolay şekilde zaman kaybı olmadan işlemlerinizin takibini yapabilirsiniz. Hem daha etkin hem de güvenlik sınırları dahilinde işlem yapabilme olanağına kavuşmuş olursunuz.

İSG Katip ile İş Güvenliği Sertifikası E Devlet Kayıt Nasıl Yapılır?

İSG Katip sistemine girmek için öncelikle PTT şubesinden e devlet şifresi edinmelisiniz. Ardından şifrenizi e devletin internet sitesine girerek kullanabilirsiniz. Daha detaylı olarak yapmanız gerekenler şunlardır; 

 • E devlet şifresi ile giriş yapmak için onaylama işlemini gerçekleştirmiş olacak kişinin sisteme giriş yapması gerekir.
 • Ardından şifre ile İSG Katip giriş yapılır. Bunun için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölümü kısmından İş Sağlığı ve Güvenliği alanı seçilir.
 • Girilmek istenen kısım sol üst menüden seçilir ve sertifika için gerekli bilgilerin bulunduğu sayfa için "Onay" butonuna basılır.

 

Yapacağınız kayıt aşaması, onay ve sürecin daha iyi yürütülmesi açısından oldukça mühimdir. İş güvenliği sertifikası e devlet ile kayıt yapılan İSG Katip, yapılacak işlemlerin yasal olmasına ve hızlı ve etkin şekilde ilerlemeye yardımcı olur.

İş Güvenliği Sertifikası E Devlet Başvuru Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Kurumumuzdan aldığınız eğitim sonrasında ÖSYM tarafından yapılan sınavdan alana uygun olarak gerekli puanın alınması şarttır. Geçerli notu alan kişiler, iş güvenliği sertifikası e devlet üzerinden belgesinin takibini ve sorgulamasını yapabilirler. Ardından; 

 • İmzalı başvuru formu
 • Lisans sertifikası
 • Kimlik fotokopisi
 • Kayıt ücreti dekontu gibi belgelerle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylı kurumlara giderek, sertifikalarını almaya hak kazanırlar.

İş Güvenliği Uzmanlığı Alanında Kaç Grup Sertifika Bulunur?

İş güvenliği sertifikası e devlet takibinden önce alabileceğiniz 3 tür sertifika ve eğitim hakkı vardır. Yani tek bir çeşit belge yoktur. Bunlara şöyle göz atın;

1 - A Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası E Devlet Onaylı Belge için  Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu tür sertifika sahibi olmak, çok tehlikeli işyerleri için gereklidir. B sınıfı iş güvenliği sertifikası e devlet sorgulaması sonucu ulaştığınız belge ile en az 4 yıl fiili olarak çalışmalısınız.

 

 •  Ayrıca en az 10 yıl ÇSGB'de görev yapan mimar, mühendis, teknik öğretmen ve bazı eğitim fakültesi mezunları da bu hakka sahiptir.
 •  B sınıfı eğitiminden sonra sertifika sahibi olmak için eğitim sonrası geçer not almak gerekir.
 •  İSG alanında müfettiş yardımcılığı görevinde minimum 10 yıl görev yapmış olmak gerekir.

2 - B Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası E Devlet Onaylı Belge için Gereken Şartlar Nelerdir?

B sınıfı iş güvenliği sertifikası e devlet onaylı belge için adayların uygulaması gereken şartlar şunlardır; 

 •        C sınıfı sertifikası ile en az 3 yıl fiili olarak çalışmış olmak
 •        Tema Akademi bünyemizde B sınıfı eğitimi alarak eğitim sonrası ÖSYM tarafından yapılan sınavdan geçer not almak
 •        Tezli, tezsiz yüksek lisans yapmak
 •        Bakanlıkta müfettiş yardımcılığı göreviyle en az 10 yıl çalışmış olmak
 •        İSG alanında mühendis ve mimarlık fakültelerinden mezun olmak

3 - C Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası E Devlet Onaylı Belge için Gerekli Şartlar Nelerdir?

C sınıfı iş güvenliği sertifikası e devlet takibi ve sorgulama yapabilmeniz için öncelikle bazı hususları taşımalısınız. Yani; 

 • Mühendis, mimar, fizik, kimya, biyoloji bölümü mezunları, teknik öğretmenlik mezunları ve İSG alanında lisans ve önlisan mezunları olan adaylar eğitim almalıdırlar.
 • Eğitim sonrasında sınavdan en az 70 puan alan kişiler sertifika için sorgulama yapabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İş güvenliği sertifikası e devlet üzerinden, İSG Katip takibi ile yapacağınız tüm belge işlemleri için gerekli olan bilgiler yukarıdadır. Bu noktada merak ettiğiniz sorular için de aşağıya göz atabilirsiniz.

1 - İSG Sertifikası Basılı Olarak Nasıl Alınır?

İSG Katip sisteminden e devlet şifresi ile giriş yapın. Ardından "Sertifikalar" seçeneğinden "Meslek Güncelle" butonuna basın. Daha sonra belgenizin e imza durumunu "İmzalandı" olarak değiştirin. Son olarak "İndir" kısmına basarak işlemi sonlandırın.

2 - İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası E Devlet Onaylı Nereden Alınır?

E devlet kapısından İSG Katip üzerinden alabilirsiniz. Sorgulama ekranına aradığınız başvuru kategorisini yazarak sorgulatın. Ardından sertifika başvuru kısmına basın.

3 -  E Devlet Onaylı Sertifika Geçerli mi?

E devlet onaylı belgeler dijital olarak imzalanan sertifikaların yasal geçerliliğini sağlar. Yani bu sertifikalarda elektronik imza işlemi, hukuki olarak geçer kabul edilir.

4 - Sertifika Kaç Günde E Devlete Düşer?

Genel olarak sertifikanın onaylanıp tamamlanması bir ile iki hafta içinde olmaktadır.

Ancak bu süre değişiklik gösterebilir. Siz yine de e devlet üzerinden sertifikanızın takibini yukarıdaki işlem sırasına uygun yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar