Tema Akademi Eğitim Kurumları Logo
Ücretsiz Destek Telefon (0212) 824 28 18

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Alma Şartları | 2023 Güncel Liste
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi

İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikası şartları kendi içerisinde değişik etmenlere ayrılmaktadır. Alınacak bu belge, iş hayatında oldukça elzem olan bir belgedir. İş yerlerinde ve tesislerde iş sağlığını korumaya yönelik olan bu sertifika, kişilerin temel güvencelerindendir. 

Çalışan güvenliği ve iş kazalarını önleme konusu gün geçtikçe daha da önemi artan iş sağlığı ve güvenliği istihdamı da arttırmaktadır. Hem istihdam hem de kurum ve çalışan sağlığı için önemli olan İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikası şartları da bundan dolayı kapsamlı bir konudur. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

İSG nedir veya iş sağlığı ne anlama gelir, iş alanlarında var olan işin yürütülmesi sırasında çeşitli problemlerden kaynaklanan ya da sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak adına yapılan birtakım çalışmaları ifade etmektedir. İş sağlığı ve güvenliği adına yapılan bu çalışmalar sistemli ve bilimseldir. 

Çalışma olanakları arttıkça iş sağlığı ve güvenliğine duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Çeşitli çalışma ortamlarında var olabilecek herhangi bir sorunun üstesinden gelmek ve önlemek adına yapılacak İSG çalışmaları oldukça önemlidir. Genel tabloda iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının amacı ise şunlardır:

İş ortamında çalışan kişilerin güvenliğini sağlamak.

Üretim güvenliğini sağlamak.

İş yeri ve işletmenin güvenliğini sağlamak.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Alma Şartları Nelerdir?

İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikası almak, belirli şartlara tabii tutulmaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikası şartları kapsamında belirli meslek grupları ve kurumlar tarafından alınabilmektedir. İş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerde aranan bazı kriterler bulunmaktadır. Belirlenen koşullar dahilinde Tema Akademi İş Güvenliği Eğitimi için aranan temel şartlar:

 • Ön lisans düzeyinde üniversite mezunu olmak.

 • Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü (İş Sağlığı ve Güvenliği Lisans veya Ön Lisans) mezunu olmak.

 • Teknik personel yetiştiren birkaç bölümden mezun olmak. 

 • Fizik, Kimya, Biyoloji bölümlerinden mezun olmak. 

Tema Akademi İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi &;; Kursu Neler Sunmaktadır?

İSG sertifikası denildiğinde başarısı ve uzman kadrosuyla ön plana çıkan Tema Akademi’de İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikası profesyonel şekildedir. Tema Akademi, ÖSYM tarafından hazırlanan İSG sınavında başarılı olmanız için sizlerin destekçisidir. 

İSG sınav süreci, hap bilgiler, ders içerikleri ve sınava yönelik derin bilgilerle iş sağlığı uzmanı olmanızda Tema Akademi her daim sizin yanınızdadır. Uzun süreli eğitim hizmeti veren Tema Akademi’de İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri de zengin içeriklidir. 

1 – A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi

 A, B ve C sınıfı şeklinde sınıflandırılan iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri farklı dereceleri kapsamaktadır. A sınıfı iş güvenliği eğitimi, çok tehlikeli kabul edilen iş yerleri içindir. Tema Akademi ayrıcalıkları bu eğitimde de sizleri karşılamaktadır. 

Her öğrencinin durumu baz alınarak oluşturulan eğitimde alternatifler sunulmaktadır. Sınırsız erişim hakkı, hap bilgiler, sabahçı- öğlenci hatta hafta sonu grupları imkanlarıyla Tema Akademi’de Ankara İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi sertifikası şartları sağlamak ve bunun sonucunda belgeyi almak oldukça avantajlıdır. 

1 . Tema Akademi A Sınıfı İş Güvenliği Sertifikası Alma Şartları Neler?

A sınıfı iş güvenliği eğitimi için aranan bazı şartlar vardır. Bu şartları sağlayan adaylar Tema Akademi’de A sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimine başvurabilmektedir. Uzman kadrosuyla sizlere merhaba diyen Tema Akademi’de A Sınıfı iş güvenliği için aranan kayıt şartları:

 • Kimliğin ön ve arka yüzü,

 • E- Devletten alınan mezun belgesi,

 • B uzmanlık sertifikası,

 • Kişi kartı süre görüntülenmesi,

 • Başvuru dilekçesi ile sözleşme. 

2 - Ankara İSG Kursu B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Eğitimi

Tehlikeli kabul edilen iş ortamlarında geçerli olan seviye ise B sınıfı iş güvenliği sertifikasıdır. İş ortamlarını daha da geliştirmek adına alınan bu eğitimde aranan şartlarsa oldukça belirleyicidir. Tema Akademi’de B sınıfı eğitim için başvuru ve kayıt şartları şu şekildedir:

 • Kimlik ön ve arka yüzü,

 • E- Devletten alınacak mezun belgesi,

 • C uzmanlık sertifikası,

 • Kişi kartı süre görüntüleme,

 • Başvuru dilekçesiyle sözleşme.

3 -  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi Nedir?

Az tehlikeli kabul edilen iş yerleri için C sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikası gerekmektedir. A, B ve C şeklinde sınıflandırılan sertifika türlerinde C sınıfı en temelde yer almaktadır. İş sağlığı ve güvenliği nedir sorusunda C sınıfı, bu alanda daha önce çalışmamış bireyler içindir. 

İş sağlığı alanında ilerlemek isteyen kişiler ilk olarak C sınıfı eğitime tabii tutulmaktadır. Eğitim kalitesiyle dikkat çeken Tema Akademi’de bu eğitimin başvuru şartları ise şöyledir:

E- Devletten alınacak mezun belgesi

Başvuru dilekçesi

Kimliğin ön ve arka yüzü

Kayıt sözleşmesi

Ankara İSG Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tema Akademi doğrultusunda Ankara İSG kursu için kayıt yapılmak isteniyorsa, Tema Akademi ile iletişime geçmek yeterlidir. Aynı şekilde Tema Akademi’nin internet sitesinde yer alan formu da doldurabilirsiniz. Sizlere detaylı bilgiler için ücretsiz danışmanlık sunan Tema Akademi’de başvuru adımları sizlerle açıkça paylaşılmaktadır. 

Tema Akademi Eğitimleri Sonucunda ÖSYM İSG Kursu Sınavları Nasıldır?

Genel olarak İş Sağlığı ve Güvenliği sınavı toplam 50 sorudan oluşmaktadır. Bu sınav ÖSYM tarafından yönetilmektedir. İSG sınavı ne zaman sorusuna cevap olarak da bu sınav yılda 2 kez yapılmaktadır. Bu sınavdan başarılı olmak için sorulardan en az 35 tanesine doğru cevap verilmelidir. 

İSG sınavında her soru 2 puana denktir ve 35 doğru cevap 70 puan etmektedir. Sınavdan 70 puan ve üstü alan adaylar İSG belgesi almaya hak kazanmaktadır. Bu doğrultuda sınavda yanlış cevaplar doğruları da götürmemektedir. 

Ankara İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?

İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikası şartları için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen bazı kriterler bulunmaktadır. Ankara başta olmak üzere İstanbul, İzmir, Şanlıurfa kısacası 81 ilde online eğitim sunan Tema Akademi’de İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikası almak için izlenecek adımlar şu şekildedir:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından izinli, tanınan ve resmi olan Tema Akademi'ye kayıt olunmalıdır.

Tema Akademi’de verilen eğitimlere istenen düzeyde katılım sağlanmalıdır. 

220 saatlik eğitimden başarı sağlanmalıdır. 

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen İSG sınavından geçer not alınmalıdır. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitiminde Neden Tema Akademi?

Tema Akademi olarak uzun yıllardır sektörün içerisindeyiz. Alanında uzman kadromuz, yılların bilgi birikimi ve öğrenci odaklı eğitim hizmetimizle sizleri iş güvenliği uzmanı olma yolunda desteklemekteyiz. Katılımcılarımıza sunduğumuz olanaklarla oldukça iddialıyız. Kaliteli bir eğitim için Tema Akademi kursumuzda sizleri de aramızda görmek bizim için onurdur.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar