Tema Akademi Eğitim Kurumları Logo
Ücretsiz Destek Telefon (0212) 824 28 18

İSG Kursları Örgün Eğitime Geçiyor
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi

İSG Kursları Örgün Eğitime Geçiyor

Pandemiyle başlayan tamamı uzaktan eğitim olan İSG Kursları Kasım 2023 tarihi itibariyle isg katipte yayınlanan duyuru ile yüz yüze eğitim modeline geçmiştir. Bu duyuru ile birlikte 10 yıl önce yayınlanan yönetmelik gereği iş sağlığı ve güvenliği uzmanlık eğitimleri 90 saat uzaktan 90 saat de örgün olarak işlenecektir. 

Yüz yüze eğitim modeli ile gündeme gelen soruları cevaplamaya çalışacağız. 

Örgün Eğitimde Devamsızlık Durumu Ne olacak?

Devamsızlık kursiyere tanınan hak olarak 6 saattir. Uzaktan eğitim modelinde kurumlar yoklama almak zorunda değinen bu sefer isg kursları yoklama formlarını kayıt altına almak ve kursiyerden her ders için imza alamak zorunda kalacaklardır.

Eğitime gelmeyen kursiyerin imza atması gereken boşluk “Katilmadı” olarak iş sagşığı ve güvenliği eğitim merkezi tarafından tekrar imza atılamayacak şekilde doldurulacaktır. Eğitime 6 saatten fazla devamsızlık yapan kursiyerin o eğitim programındaki eğitim hakkı da ücreti de maalesef yanacaktır. 

Çalışanlar İçin Örgün Eğitime Nasıl Katılabilir?

Çalışan kesim için en zor konuların başında gelen isg kurslarına mesai saatlerinde katılımdır. 90 saatlik iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerinin 15 gün kesintisiz devam etmesi ve katılım zorunluluğu olması da ancak yıllık izinlerine denk gelmesiyle mümkün olacaktır. Ancak Tema Akademi olarak isg eğitimlerine katılacak kursiyerlere mümkün olduğu kadar Hafta sonu grupları açarak katılımın maksimum seviyeye çıkmasını sağlamaktayız. Hafta sonu isg kursuna katılamayacak adaylar için de akşam grupları seçeceği vardır. 

Neden en yakın İSG Kursu Tercih edilmelidir?

Çalışan İSG adaylarının 15 gün boyunca eğitimlere zaman zaman geç kalacakları gerçeğini göz ardı etmeye gerek yoktur. Bir başka gerçek de Bakanlık denetçilerinin açılan her grubu en az 2 kere denetledikleridir. Bu durumda denetleme geldiğinde her kursiyere WhatsApp yada SMS yada çağrı usulüyle denetlemenin gerçekleştiğini ve hemen kuruma gelmeleri gerektiği haberi ulaştırılmaktadır. Eğer kursiyer 1 saat içinde kurumda olabilirse 6 saat devamsızlık haklarından sadece 1 saati yanacaktır. Dolayısıyla ya işyerlerine yada evlerine kolay ulaşımı olan isg kurslarını tercih etmeleri gerekmektedir.

İstanbul İSG Kursları için de trafik ve kolay ulaşım sonrasında park yeri imkanları bunları dikkate almakta fayda vardır. 

Her Şehirde İSG Kursu Yok Ne yapmalıyım?

Online eğitim nimetlerinden bir tanesi de İSG kursu bulunmayan şehirlerden katılan adaylar içindi. Konaklama imkanı olmayan kursiyerlerin başka bir ilde 15 gün boyunca yüz yüze bir eğitime katılmaları gerçekten çok maliyetli bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda olan isg adayları için en yakın isg kursu seçmeleri yada tanıdık akrabası olan illerde yanlarında konaklayabilecekleri şehirlerden İSG kursu seçmeleri mantıklı olacaktır.

 

Yüz Yüze İSG Eğitiminin Avantajı Nelerdir?

Uzaktan eğitimlerin avantajı olduğu kadar dezavantajları da vardı ancak yüz yüze eğitimin en önemli avantajı İnteraktİvitenin daha yoğun olması olacak ve İSG sınavlarındaki başarı oranlarının daha da artacak olmasıdır. Tema Akademi olarak İSG  eğitimlerini 10 yıldır vermekteyiz online eğitimlerden daha fazla başarı seviyesini örgün eğitimlerde yakaladığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Örgün Eğitim Fiyatları Online Eğitimlerden Farklı mıdır?

Her kurumun fiyat politikası farklı olmasına rağmen online İsg eğitimlerinde fiyat farkı makası daha açıktı ancak iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin yüz yüze olmasıyla bu fark artık çok açık olmayacak. Yüz yüze eğitim giderlerinin daha fazla olması ve şehir maliyetlerinin birbirinden farklı olması dolayısı ile olması gereken eğitim fiyatlarına yaklaşacak ve fiyatlar ister istemez artacaktır. En sağlıklı fiyatı kurumları araştırarak alabilirsiniz. 

İstanbul’da İSG Kursu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İkamet ettiğiniz şehirde isg kursu var mı yok mu? Öncelikle bunu tespit etmeniz gerekmektedir. İSG kursu diye çıkan ancak is güvenliği eğitimi vermeye yetkisi olmayan kurumlardan uzak durmanızı öneririz. İSG katip sisteminden yetkili kurum listesine bakabilirsiniz. 

Çalıştığınız yada oturduğunuz yere en yakın lokasyondaki ve ulaşım sorunu olmayan isg eğitim kurumlarını tercih etmelisiniz ki denetimler sırasında rahatlıkla ulaşabileceğiniz yok yazılmayacağınız yazılsanız da 1-2 saatle kurtarabileceğiniz kurumları tercih etmelisiniz. 

İstanbul gibi trafik konusunda muzdarip olan büyük şehirlerde yaşıyorsanız ve tercihiniz toplu taşıma değilse aracınızı park edebileceğiniz otopark imkanı sunan kurumları tercih edebilirsiniz. Aksi takdirde 6 saatlik eğitime 15 gün boyunca hatırı sayılır otopark ücreti Ödeyebilirsiniz dikkat edin. Otopark imkanı olmayan kurumların yakınlarındaki park edilmez yerlere park edip aracınızı çektirmek de epey maliyetli olacaktır.

 

Eğitim fiyatlarından ziyade seçeceğiniz kurum ödeme kolaylığı sağlıyor mu? Ödeme kolaylığı sağlayan özellikle kredi kartına vade farkı almadan sizlere maksimum taksit sayısını sağlayan kurumları seçmeniz de bütçeniz açısından kolaylık sağlayacaktır.

 

Eğitimlerle birlikte kitap not sunum deneme imkanları sunan kurumlar da sizin başarınızı arttıracak faktörlerdir. Ek destek materyalleri sunan kurumları da tercih edebilirsiniz.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar