Tema Akademi Eğitim Kurumları Logo
Ücretsiz Destek Telefon (0212) 824 28 18

İşverenin İş Sağlığı ve Güvenliği Planlaması
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi

Gelişen teknoloji sonrasında sanayi sektörü çok hızlı bir şekilde gelişmeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak da sanayi alanında çalışan işçilerin başına birçok farklı kaza gelmiştir. Dünya genelinde de yaşanan bu iş kazalarına özellikle Türkiye’de çok fazla rastlanmaktadır. Çünkü işverenler işyeri güvenliği ve sağlığına çok fazla dikkat etmemektedirler. Bu nedenle işçilerin güvenliklerini ve sağlıklarını koruma altına almak hem devletin hem de işverenlerin önemli bir görevidir. Devletin gerekli yasaları çıkartması ve işverenlerinde gerekli tedbirleri alması gerekmektedir. Bu nedenle İş sağlığı ve güvenliği adı altında yasalar çıkartılarak uygulanamaya konulmuştur.

İşverenlerin olduğu gibi işçilerinden bu kazaları en aza indirgeyebilmeleri için yapmaları gerekenler vardır. Bunlardan en önemlisi işleri yaparken dikkatli olmaktır. Bunun yanı sıra iş sağlığı kurslarına gidilerek gerekli eğitimler alınmalıdır. Bu kurslar sayesinde işçilere kullandıkları makineler ile ilgili bilgi verilmekte ve acil bir durum söz konusu olduğu zaman yapmaları gerekenler anlatılmaktadır. Bu eğitimlerin sayesinde de işçiler iş yerlerinde daha bilinçli bir şekilde hareket edebilmektedirler. Ayrıca bu kursların vermiş olduğu çeşitli eğitim programlarına katılarak gerekli belge ve sertifikaları da alabilirsiniz. İş sağlığı kursu aracılığı ile edinilen bilgi ve tecrübeler sayesinde işçiler daha bilgili olabilmekte ve daha verimli bir şekilde çalışabilmektedirler.

İşçilerin sağlıklı ve güvenli bir iş ortamında çalışabilmeleri için ekiplerde düzenli olarak denetleme yapmaktadırlar. Yapılan denetlemeler sayesinde işyerlerinin durumu incelenmekte ve eksik olan sorunlar bir bir tespit edilmektedir. Daha sonrasında ise bu eksiklerin giderilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması için işyeri sahiplerine gerekli bilgiler verilmektedir. İşyeri sahipleri de verilen bu bilgiler doğrultusunda işyerlerini daha sağlıklı ve güvenli bir yere çevirmektedirler. Bu da işçilerin daha rahat çalışmasını ve verimliliğin artmasını sağlamaktadır.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar