Tema Akademi Eğitim Kurumları Logo
Ücretsiz Destek Telefon (0212) 824 28 18

İlk Yardım Sertifikası Sorgulama Nasıl Yapılır?
İlkyardım Eğitimi

İlk Yardım Sertifikası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlk yardım sertifikası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını biliyor musunuz? İlk yardım nedir? Herhangi bir kaza anında sağlık ekipleri gelinceye kadar hastanın hayatının riske girmesini önlemek için yapılan uygulamalara denmektedir.

Evde, sokakta, iş yerinde veya herhangi bir alanda aniden gelişen kazalara doğru müdahale edebilmek çok önemlidir. Öyle ki hangi durumlarda ne yapılması gerektiğini bilmemek hastanın hayatını riske sokabilir. Bu nedenle de bu durum önüne geçmek için ilkyardım eğitimi alınabilir. Peki, ilkyardım eğitimi kursu nedir? İlk yardım sertifikası sorgulama nasıl yapılmaktadır. İşte detaylar…

İlk Yardım Sertifikası Nedir?

İlkyardım eğitimi sertifikası, temel ilkyardım eğitimi sürecini başarılı bir şekilde tamamlamış olan kişilere verilen bir yetkinlik belgesidir. Beklenmedik bir durum ile karşılaşıldığı takdirde ilk yardım bilgisi hayat kurtarabiliyor. İnsanlar hayatın her anında;

  • Doğal afetler,
  • Trafik kazaları,
  •  Ev ve iş kazaları, gibi beklenmedik ve acil durumlarla karşılaşabilirler.

İlk yardım eğitimi almış ve ilk yardım sertifikasına sahip olan kişiler kaza esnasında yapacakları doğru ve etkili müdahaleler ile kazazedelerin hayatını koruma altına alabiliyorlar. Bu sebeple ilk yardım sertifikasına sahip olmayan bireylerin ilk yardım uygulamalarında bulunmamaları önem arz etmektedir. Peki, ilkyardım eğitimi nereden alınır? İlk yardım sertifikası sorgulama nereden yapılmaktadır?

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

İlk yardım sertifikası alabilmek için ilk önce Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan eğitim merkezlerine kayıt olmak gerekiyor. Ardın alacağınız uygulamalı ve teorik eğitimler sayesinde ilk yardım bilgisi elde ediyorsunuz. Eğitim sonrası girecek olduğunuz uygulamalı ve yazılı sınavdan başarı gösterdiğiniz takdirde sertifika almaya hak kazanıyorsunuz. Eğer ilk yardım sertifikası almak istiyorsanız Tema Akademi ile görüşebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı İlk Yardım Sertifikası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

İlk yardım sertifikası alan kişiler, Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edilmiş olan eğitim merkezlerine başvuru yapmalıdır. Aksi takdirde bakanlık tarafından onaylanmamış olan merkezlerden alınan sertifikalar geçerli olmayacaktır. Bu nedenle tercih edeceğiniz eğitim merkezlerinin güvenilir olması önemlidir.

Eğitim süreci sonunda sertifika almaya hak kazanan adaylar tüm süreci tamamladığında sertifikalarına elektronik ortamda ulaşabiliyorlar. 3 yıl boyunca geçerli olan ilk yardım sertifikası sorgulama işlemleri birçok güvenilir kanaldan yapılabiliyor. İşte ilk yardım sertifikası sorgulama işlemlerini yapabileceğiniz yerler:

1 - T.C. ile Sertifika Sorgulama İşlemleri

Ülkemizde T.C. kimlik numarası ile resmi evraklar çok kolay bir şekilde sorgulanabiliyor. İşte bunlardan biri de ilk yardım sertifikası sorgulama işlemleridir. İster sağlık Bakanlığı sitesinden isterseniz Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kolayca sorgulama yapılabilir. Ayrıca e-Devlet üzerinden de il yardım sertifikası bilgilerine ulaşılabilmektedir. Bu nedenle tek yapılması gereken vatandaşlık numarasını bilmek ve ilgili sitelerde arama yapmaktır.

2 - e-Devlet İlk Yardım Sertifikası Sorgulama İşlemleri

İlk yardım sertifikası sorgulama işlemleri nasıl yapılır? e-Devlet sayesinde bireyler birçok veriye rahatça ulaşabiliyor. Özellikle resmi kurum ve kuruluşlardan alınan evrak ve bilgiler e-Devlet platformu sayesinde artık ulaşılabilir konumda. Peki, ilk yardım eğitimi sertifikası sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden nasıl yapılmaktadır? İşte detaylar…

İlk önce e-Devlet sitesinin resmi web sayfasına giriş yapılmalıdır.

Ardından T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapılır,

Karşınıza gelen ekranda “Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi Sorgulama” sayfasına tıklanır,

Girilen sayfada sahip olduğunuz tüm sertifikalar görüntülenecektir.

Yukarıdaki adımları takip ettiğiniz takdirde sertifika sorgulama işlemlerini kolaylıkla yerine getirebilirsiniz. Fakat ilk yardım sertifikası sorgulama işlemlerini yapabilmeniz için eğitimin ardından bir süre beklemeniz gerekecektir. Ortalama olarak 20 gün içerisinde almış olduğunuz sertifikalar e-Devlet sisteminde görüntülenebilmektedir.

3 - MEB Sertifika Sorgulama İşlemleri

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinden de ilk yardım sertifikası sorgulama işlemleri yapılabiliyor. Bakanlığın resmi web sitesine girmeniz ardından sizi istenen bilgiler ile e-Devlet sayfasına yönlendirecektir. Ardından karşınıza gelen ekranda tüm sahip olduğunuz sertifikaları görüntüleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

İlk yardım sertifikası sorgulama işlemleri ile ilgili merak edilen diğer konular ise şöyledir:

1 – İlk Yardım Eğitimi Nasıl Alınır?

İlk yardım eğitimi nasıl alınır? İlk yardım eğitimi alabilmeniz için öncelikle tercih edeceğiniz eğitim merkezinin Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edilmiş olması gerekmektedir. Ardından alanında uzman eğitmenler tarafından alacağınız uygulamalı ve teorik dersler sayesinde eğitim sürecine katılmış olursunuz.

2 – İlkyardım Eğitimi Kaç Saat Sürmektedir?

İlkyardım eğitimi kaç saat sürmektedir? İlk yardım eğitimi 16 saatten oluşan bir süreçtir. Haftada 2 gün 8 saat olacak şekilde planlanan derslere katılım oldukça kolaydır. Bunun için yapılması gereken tek şey bakanlık tarafından onaylı bir ilk yardım kursu merkezine kaydolmak olacaktır. Ardından süreci başarıyla tamamlayan adaylar ilk yardım sertifikası sorgulama işlemlerini yerine getirebilirler.

3 – İlkyardım Eğitimi Soruları Nasıldır?

İlk yardım kursu sürecini başarıyla tamamlayan adaylar ilkyardım eğitimi yönetmeliği kapsamında uygulamalı ve yazılı olmak üzere ilk yardım sınavına girmek zorundadırlar. İlkyardım eğitimi soruları yazılı ve uygulamalı olarak hazırlanmıştır. Sınavda başarılı olan adaylar sertifika almaya hak kazanırlar.

4 – Kimler İlk Yardım Uygulayabilir?

Eğer ilk yardım uygulayacak kişi bir sağlık çalışanı değilse mutlaka ilk yardım sertifikası olması gerekmektedir. Aksi halde ilk yardım sertifikası olmayan kişiler yanlış uygulamalar yaparak hastanın hayatını zor bir duruma sokabilir. Bu nedenle ilk yardım sertifikası çok önemlidir.

 

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar