Tema Akademi Eğitim Kurumları Logo
Ücretsiz Destek Telefon (0212) 824 28 18

İlkyardım Sertifika Almak için Nelere Dikkat Etmelisiniz?
İlkyardım Eğitimi

İlkyardım Sertifika Almak için Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İlkyardım sertifika, hastalık ya da kaza gibi acil durumlarda doğru yerde, doğru müdahale etme yetkisine sahip olabilmeniz için gerekli olan belgedir. Başta kişinin kendi güvenliği olmak üzere, çevresindeki diğer bireylerin can güvenliğini sağlamak konusunda da oldukça mühimdir.

 

Sertifika süreci için uygun koşulları taşıyan, özellikle ilkyardım eğitimi yönetmeliği noktasında zorunlu eğitim alacak adayların iyi bir kurstan destek alması gerekir. Bu noktada özel eğitim veren kurumlardan yardım alabilirsiniz. Tema Akademi olarak ilkyardım sertifika sürecinde gereken tüm teknik ve uygulamalı eğitimi vermeye hazırız.

İlk Yardım Eğitimi Nedir?

Temel ilkyardım kapsamında 2015 tarihinde yayınlanan, ilkyardım eğitimi yönetmeliği gereğince işyerlerinde zorunlu olarak alınması gereken eğitimdir.

Bu şekilde çalışanların ve işverenin sağlığı ve güvenliği noktasında olası ya da var olan risklere karşı önlem ve iyileştirme yapılmış olur. İlkyardım eğitimi zorunlu kılınan işyerleri için;

 

 • Çok tehlikeli işyerlerinde her 10 kişiye 1 kişi
 • Tehlikeli işyerlerinde her 15 kişiye 1 kişi
 • Az tehlikeli işyerlerinde ise her 20 kişiye 1 kişi bu eğitimi almalı ve sonrasında ilkyardım sertifika sahibi olmalıdır.

Temel İlk Yardım Sertifikası Nedir?

İlkyardım eğitimi sertifikası, temel ilk yardım eğitimi programını sorunsuz bitiren kişilere yönelik Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş kurumlarda verilmektedir. Amaç, ani ve acil durumlarda yaralı ya da hastaya ilk müdahale noktasında yetkinlik gösterebilmektir.

 

İlkyardım sertifika sahibi olmayan kişiler kesinlikle olaya müdahale edemez. Bu konuda Tema Akademi olarak ilkyardım sertifika sürecinde gerekli olan eğitim desteğini sizlere vermekten onur ve gurur duyarız.

İlkyardım Sertifika Alma Sürecinde Adayların Araştırması ve Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

İlkyardım sertifika sürecinde adayların, öncelikle sınavdan geçer not almasına destek verecek kaliteli bir kurs hizmeti seçmesi gerekir. Yani sertifika alma sürecinde kurs seçimi noktasında dikkat edilmesi gerekenler daha önemlidir. Şu şekilde detaylandırılacak olursa;

 

 • Öncelikle geçerliliği kabul gören ilkyardım sertifika için mutlaka Bakanlık tarafından onaylanmış kurs seçmelisiniz. Tema Akademi Bakanlıkça onaylanan kurumlardan biridir.
 • Ardından uygun fiyatlı kurslara göz atmalısınız. Tema Akademi olarak 12 taksit imkanı ve erken kayıt indirimi fırsatıyla adaylara kolaylık sağlamaktayız.
 • Sertifika öncesi alınacak kurs programı kesinlikle ilkyardım eğitimi soruları ile benzer özellikler taşıyan güncel müfredata uygun olmalıdır.
 • İlkyardım eğitimi noktasında yüz yüze eğitim veren ve uygulamalı olarak içerik sunan kurumlara göz atmalısınız. Çünkü aktif katılım ile öğrenmeniz daha hızlı ve kolay olacaktır.
 • Temel ilkyardım eğitimi uzman kadrosu bulunan eğitmenler tarafından verilmelidir.
 • İlkyardım kursu noktasında gerekli ekipmanlara sahip kurumlardan eğitim almanız, acil durumlara uyum sağlamanız açısından avantajlı bir durum olacaktır. Tema Akademi olarak materyal ve kitap desteğinin yanında uygulamalı eğitimlerimizde gerekli ekipmanlara da sahibiz.

İlkYardım Sertifika Almaya Hak Kazanan Adaylar Kimlerdir?

Temel ilkyardım eğitimi gereği ilkokul mezunu ve 18 yaşını geçen herkesin bu eğitimi alması ve ilkyardım sertifika sahibi olması gerekir. Ancak ilkyardım eğitimi yönetmeliği gereği özellikle bazı meslek grupları işyerlerinde zorunlu olarak sertifika sahibi olmalıdır. Bunlar şunlardır;

 

Sağlık personeli

Eğitim sektöründe çalışan adaylar

Tehlike grubuna göre işyeri çalışanları

Sivil toplum kuruluşu çalışanları

Turizm sektöründe çalışanlar

Spor işletmelerinde çalışanlar

Sağlık Bakanlığı Onaylı İlkyardım Sertifikası Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanlığı onaylı ilkyardım eğitimi sertifikası içinöncelikle iyi ve kaliteli kurs seçmelisiniz. Tema Akademi olarak bu konuda adaylara kapsamlı ve donanımlı eğitim programı sunmaktayız. Öncelikle eğitim için gerekli evrakları hazırlamalısınız. Sonrasında takip etmeniz gereken süreç ilkyardım sertifika için şöyle işlemektedir;

 

 • Toplamda iki gün süren eğitim programı sonunda Bakanlık memurları ve eğitmenler eşliğinde yapılan sınavdan 100 üzerinden 85 almalısınız.
 • Sınavda 40 soru vardır. Bunun 6 sorusuna yanlış cevap verme hakkınız bulunur.
 • Teorik ve uygulamalı olarak sınav iki bölümden oluşur.
 • Sınavdan başarılı adaylara ilkyardım eğitimi sertifikası verilir. İlkyardım sertifika geçerliliği 3 yıldır. Güncelleme eğitimi için yarı süreli eğitim programından geçmeniz gerekir.

İlkyardım Sertifika Sürecinde Eğitim Kursu Başvuru Evrakları Nelerdir?

İlkyardım eğitimi sertifika sürecinde eğitim alacağınız kuruma bazı evrakları teslim etmelisiniz. Bunun için sertifika yolunda gerekli belgeler şunlardır;

 

Temel İlk Yardım Eğitimi için

 •      T.C Kimlik fotokopisi
 •       1 adet fotoğraf

İlk Yardım Güncelleme Eğitimi için

 •      İlkyardım sertifika aslı
 •       1 adet fotoğraf
 •      T.C Kimlik fotokopisi

İlk Yardım Eğitmeni Eğitimi için

 •      İlkyardım eğitici eğitimi için uygun meslek diploma fotokopisi
 •      Kimlik fotokopisi
 •      2 adet resim

İlk yardım Sertifikası Nereden Alınır?

İlkyardım sertifika için Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş ruhsatlı kurumlardan biri olan kurumumuzdan, yani Tema Akademi'den ilkyardım kursu desteği alabilirsiniz. Ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanıp, bu noktada gerekli net ve kesin bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Adaylara sınavda başarılı olmaları halinde ilkyardım kimlik kartı ve sınav sonrası sertifika verilmektedir. Verdiğimiz eğitim ilkyardım sertifika yolunda destek amaçlı olup, bilgilendiricidir. Kurumumuz eğitmenleri bireysel olarak sertifika vermez. Ancak Bakanlık onaylı kurumlardan alabilirsiniz.

İlk yardım Sertifikası Ücreti Kim Tarafından Belirlenir?

Fiyatlar, Sağlık Müdürlüğü Fiyat Tespit Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Ayrıca eğitim fiyatı için net ve kesin bilgiye de Tema Akademi iletişim numarası üzerinden ulaşabilirsiniz. Size en uygun 2023 ilkyardım eğitimi sertifikası için gerekli eğitim programı paketi fiyatını belirlemekten onur ve gurur duyariz.

Sıkça Sorulan Sorular

1 - İlkyardım Eğitimi Nereden Alınır?

İlkyardım eğitimi nereden alınır? Hem özel hem de kamu kurumları tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu kuruluşlar arasında sağlık merkezleri, sivil toplum kuruluşları, kurtarma dernekleri, hastaneler yer almaktadır. Bunun yanında özel kuruluşlar da temel ilkyardım noktasında eğitim vermektedir.

 

İlkyardım eğitimi yönetmeliği kapsamında eğitmenler eşliğinde teorik ve uygulamalı olarak verilen bu kurslar, genel olarak birkaç günlük program içeriğine sahiptir. Bu şekilde adayların ilkyardım sertifika sahibi olmasına imkan tanır.

2 - İlkyardım Eğitimi Kaç Saat Sürmektedir?

İlkyardım eğitimi kaç saat sorusuna, 16 saat 2 gün cevabını alabilirsiniz. İlkyardım eğitimi sonrası yapılacak sınav, hafta sonu olup 10 kişilik gruplarla yapılır. Sınavdan 40 soru üzerinden 85 alanlar belge kazanır.

3 - İlkyardım Eğitimi Nasıl Alınır?

Öncelikle ilkyardım eğitimi için uygun fiyatlı ve kaliteli kurs seçmelisiniz. İlkyardım eğitimi nasıl alınır noktasında en önemli faktör budur. Bu noktada Tema Akademi olarak uzman eğitmen kadromuzla, ilkyardım sertifika yolunda güncel program içeriğimizle destek sunmaktayız.

4 - İlkyardım Eğitimi Soruları Hangi Konulardan Oluşmaktadır?

İlkyardım eğitimi soruları sınava yönelik olup, güncel müfredata en yakın içeriğe sahiptir. Peki sınav soruları hangi konulardan oluşmaktadır?

 

 • Genel Bilgiler
 • Hasta, yaralı ve olay yeri değerlendirme
 • TYD bilgisi
 • OED kullanımı
 • Kanamada, yaralanmada ilk yardım
 • Yanık, donma ve sıcak çarpmasında ilk yardım
 • Kırık, burkulma, çıkık durumlarında ilk yardım
 • Bilinç kaybi, zehirlenme ve hayvan ısırmasında ilkyardım
 • Göze, burna, kulağa yabancı cisim kaçmasında ilkyardım
 • Boğulmada ilkyardım
 • Yaralı, hasta taşımada ilk yardım

5 - İlkyardım Eğitimi Sertifikası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E - devlet üzerinden temel ilkyardım noktasında aldığınız eğitim sonrasında sınav başarısına göre ilkyardım sertifika kayıt işlemlerini takip edebilirsiniz. "Yaygın Eğitim" üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar