0212 914 00 29

İş Güvenliği (Makale)
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi / 15.11.2013

İş Güvenliği

İş Güvenliği Kavramı 1986 yılında Cernobil faciasından sonra OECD (Organization for Economic Co-operation Development) tarafından ortaya atılan bir kavram olmuştur. Tabi bir kavram olmasının ötesinde yıllardır evrensel bir kültür olarak dünyanın gelişmiş ülkelerinde kullanılıyordu.

Uluslararası çalışma Örgütünün (ILO – International Labour Organization) verilerine göre iş kazalarının %98’ i önlenebilir sadece %2’ si korunması mümkün olmayan iş kazaları olarak oranlanmıştır. Yani başlangıç noktası olarak işyerinde var olan ya da olabilecek tehlikelerin işçilere, işverene ve çevresine verebilecek zararların önlenmesi için yapılacak tespitlerdir. Bu tespitlerin ardından alınması gereken önlemlere biz “İŞ GÜVENLİĞİ” diyoruz. Ve bu güvenli ortamı hazırlamakta “İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI”nın işidir.

Ülkemizde yeni çıkan yasa ile birlikte mevzuat açısından zorunlu bir uygulama olsada işletmenin ve ülkenin menfaatine olan iş güvenliğini aşağıdaki veriler de doğrulamaktadır;

Bakanlığın verilerine göre Türkiye’de hergün ortalama 172 iş kazası meydana geliyor ve bunların %3’ü ölümle sonuçlanıyor. %6 ise iş görmezliğe yol açıyor.

Ülkemizde iş kazalarının sektörlere göre dağılımı şu şekildedir;

·         %14 Metalden eşya imalatı.

·         %9.4 İnşaat işleri.

·         %7.8 Kömür madenciliği.

·         %7    Dokuma Sanayi ve Nakil araçları imalatı.

·         %6.8 Makina imalatı ve Tamiratı.

·         %6.3 Taş – Toprak Sanayi

·         %5.6 Nakliye

İş sağlığı ve güvenliği yasası ile çalışma saatlerinin azalması, uzman çalıştırma, doktor çalıştırma zorunluluğu, yeni makine ve kişisel korunma ekipmanları ve donanımları yanında kurs ve eğitim masraflarını eklediğinizde sanayicinin maliyetleri kaçınılmaz olarak artacaktır. Kısa vadede bu bir kayıp gibi görünsede uzun vadede ülkemizin iş kazaları nedeniyle yıllık 7 milyar TL kayıbı önlenmiş olacaktır. Hepsinden de önemlisi insan hayatı gibi herşeyden daha değerli bir kazanç elde etmiş olacağız.

   Sağlıklı ve güvenli bir gelecek için İSG uygulamalarının ülkemizde de yerleşmesi ve kültür haline gelmesi dileğiyle.

 

14/11/2013

Murat SOYLU

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar