0212 914 00 29

İş Güvenliğinin Önemi Nedir?
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi / 22.04.2014

osgb

Kanun haline getirdiğinden beri revaçta olan Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ve İş Güvenliği her işyeri ve kamu kuruşları için hayati önem taşımaktadır. Bunun sebebi işyeri bünyesinde çalıştırılan elemanların can güvenliklerinin söz konusu olmasıdır. Günlük yaşantımızda da her dakika tehlikelerle burun buruna olduğumuz aşikâr. Fakat işyerlerindeki çalışma şartları söz konusu ise tehlikenin daha yakın olması olağandır.

İş güvenliği, tehlikenin varlığını yok etmek için çalışmalarını sürdürmez. Söz konusu tehlikelerin varlığı her daim olmak zorundadır. Yalnızca o tehlikelerle yaşanması gerektiğini ve bu şekilde yaşamanın yollarını aramaktadır. Örneğin, günlük yaşantımızın olmazsa olmazı elektrik enerjisidir. Elektrik olmadan ne iletişim yapılır ne de sağlıklı bir yaşam sürdürülebilir. Elektrik enerjisi başlı başına büyük bir tehlike barındırır. Fakat onsuz yaşanılması da oldukça güçtür. Bu sebeple elektrik enerjisi gibi bir tehlikeyle beraber yaşamanın yöntemlerini en basit haliyle konu da uzman olmayan her insan becerebilmektedir. Buna benzer olarak her işyerinde tehlike ile beraber yaşanması için yapılan çalışmaların tümü iş güvenliği hizmetini kapsamaktadır.

OSGB’nin iş güvenliği kapsamında, işyerlerinde oluşabilecek kazaların ihtimalleri analiz edilir ve raporlanır. Bu ihtimallerin gerçekleşmemesi yönünde çalışmalar yapılır. Tüm bu önlemlere rağmen kazalar oluşmuş ise bu kazaları kontrol altına almak için ve sonucunda oluşabilecek zararları en aza indirgemek için yapılan çalışmalardır. Bu uygulamaların sağlıklı ilerlemesi için çalışma sosyal güvenlik bakanlığının yetki verdiği OGSB’lerin işyerleri için görevlendirdiği uzmanlar tarafından yapılması gereklidir. İşinde uzman ve tecrübeli iş güvenliği uzmanları gerekli tüm tedbirleri alarak oluşabilecek olumsuzlukları engeller.

İş güvenliği önemi, işyerleri ve çalışanlar için oldukça büyüktür. Kazaların az olması halinde kazanç artacak ve işyerinin prestiji artacaktır. Bununla doğru orantılı olarak hem işveren hem de çalışanlar olumlu etkilerini görebileceklerdir. Bu sebeple iş güvenliği her işyeri için önemli olup üzerinde titizlikle çalışılması gereken bir konudur. İş yerinin maddi varlığı kadar çalışanların da sağlığı ve can güvenliği de oldukça önemlidir. DolayısıylaOrtak Sağlık Güvenlik Birliği ve İş Güvenliğinin kanunlaşması iş güvenliğinin titizlikle yapıldığı anlamına gelmez. Gerekli tüm ilgi ve alakayı göstermek işyeri sahiplerinin görevidir. Çalışanlar ve şirket adına alınacak en doğru karar bu gibi olumsuzlukların engellenmesidir.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar