0212 914 00 29

İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi / 13.12.2013

İş sağlığı ve güvenliği kursu İstanbulYediğiniz yemekler, kullandığınız araçlar, giydiğiniz giysiler kısacası çevrenizde gördüğünüz her şey işyerlerinde yapılmaktadır. Bu nedenle işyerleri en önemli yerlerden bir tanesidir. İş yerlerinin düzenli, sağlıklı ve güvenli olması gerekir. Anayasada da bu belirtilmiştir. Bu nedenle her işyerine İş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi verilir ve alması gerekenler anlatılır.

Bir işyerinin sağlıklı ve güvenli olup olmadığını denetleyen kurumlar vardır. Bu kurumlar işyerlerini ziyaret ederek çeşitli incelemelerde bulunurlar. Yapılan incelemeler sonrasında işçinin sağlığını ve güvenliğini tehdit edecek unsurların olup olmadığı araştırılır. Eğer işçinin sağlığını ve güvenliğini tehdit edecek durumlar varsa bunların düzeltilmesi istenir. Yapılanlar sadece bunlarla da sınırlı değildir. İşyerinde çalışan işçilerin acil bir durumda ne yapmaları gerektiği hakkında bilgiler verilir. Bunun yanı sıra işçilere kısa süreli eğitimler verilerek yapmaları gerekenler anlatılır.

İş sağlığı ve güvenliği hakkında işverenlere de bilgiler verilir. Yapılan incelemeler sonrasında işyerindeki eksiklikler teker teker belirlenir ve bunların giderilmesi istenir. Ayrıca işyerinde bulundurulması gereken zorunlu şeylerin bir listesi yapılır ve bunlar önem sırasına göre sıralanır. İşçilerin gerekli eğitimleri alması ve acil bir durumda gerekli müdahaleleri yapabilmeleri için İş sağlığı kursu ile eğitim almaları istenir. Tüm bunlara dikkat edildiği zamanda işyerinde gerekli sağlık ve güvenlik önlemleri alınmış olur.

İşveren söylenenleri yapmaz, sağlık ve güvenlik konusunda gerekli tedbirleri almazsa bu durumda para cezası veya kapatma cezası uygulanabilir. İşte bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için yapılması gereken tüm bunlara uymak olacaktır. Böylece hem gerekli şartlar yerine getirilmiş ve ceza alınmamış olunacak hem de işçilerin sağlık ve güvenlikleri korunmuş olunacaktır. Sizde daha güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı için tüm bunlara dikkat etmelisiniz.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar