0212 914 00 29

İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi / 22.12.2013

Gelişen teknoloji ve sanayi sonrasında işyerlerinin sayısı giderek artmaya ve bunların sonucunda da bazı istenmeyen kazalar meydana gelmeye başlamıştır. Dünya genelinde Türkiye bu iş kazalarında ilk sıralarda yer almaktadır. Durum böyle olunca da işçilerin haklarını korumak için bazı tedbirler alınmıştır. Anayasada İş sağlığı ve güvenliği adı altında toplanan yasalar sayesinde işçilerin daha sağlıklı ve daha güvenli çalışmaları amaçlanmıştır.

İş sağlığı ve güvenliği sayesinde işyerinde işçilerin sağlıklarını ve güvenliklerini tehlikeye sokabilecek her türlü unsur belirlenmektedir. Daha sonrasında ise bunların işveren tarafından düzeltilmesi istenmektedir. İşveren yapılan denetimler sonrasında düzeltilmesi istenilen şeyleri düzeltmeli ve işyerini daha güvenli bir hale getirmelidir. Bu sayede de işçiler daha rahat bir şekilde çalışacaklardır.

                Yapılan denetimler sonrasında eğer işçiler yeteri kadar bilgiye sahip değillerse bu durumda İş sağlığı kursu yapılmakta ve işçilere gerekli eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerde işçilerin işyerlerinde bulunan eşyaları nasıl kullanmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bunun yanı sıra acil bir durumda yapılması gerekenler ve alınması gereken tedbirler birer birer işçilere anlatılmaktadır. İş sağlığı kursu sadece işçiler için değil aynı zamanda da işverenler içinde geçerlidir. İşverenler katıldıkları bu kurslar sayesinde gerekli belge ve sertifikaları alabilir.

İşçilerin güvenlik ve sağlıklarını korumak için devlette adım atmıştır. Atılan adımların en önemlisi ise işçilerin anayasal haklarının olmasıdır. Bu haklar sayesinde işçilere daha güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanmaktadır. Bu haklar içerisinde kadınlara ve çocuklara ise özel ayrıcalıklar tanınmaktadır. Tüm işyeri sahiplerinin de bunlara uyması zorunludur. Eğer bir iş yeri bunlara uymayacak ve gerekli tedbirleri almayacak olursa bu durumda cezai işlemler uygulanacaktır. Cezai işlemler ise para cezası olabildiği gibi işyeri kapatma cezası da olabilmektedir.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar