0212 914 00 29

İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu İstanbul
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi / 03.12.2013

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Tarihçesi

İş sağlığı ve güvenliği kursu ve gerkliliği hakkında bilgileri paylaşmadan önce, İş sağlığı ve iş güvenliğinin tarihçesi hakkında kısa bir hatırlatma yapalım.

Arşivleri karıştırdığımızda '' İş Güvenliği '' kavramının ilk defa 1989 yılında ortaya çıktığını görüyoruz. 1986 yılında meydana gelen Çernobil faciasıyla birlikte OECD (Organization for Economic Co-operation Development) tarafından oluşturulan bu kavram, zamanla, özellikle gelişmiş ülkelerde ve medeni toplumlarda değişmez bir kural hatta çalışma hayatının önemli bir parçası haline gelmiştir.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kursu İstanbul

 

Uluslararası çalışma Örgütünün (ILO - International Labour Organization) hazırladığı verileri incelediğimizde, meydana gelen iş kazalarının %98'nin önelenebilir buna karşılık %2'nin ise engellenebilir olduğunu görüyoruz. Bu istatistiklerden yola çıkarak vardığımız sonuç, iş veren ve işçilerin karşılaşabilecekleri kazalarların vereceği zaraları önceden tespit etme ve bunu minimuma indirme ve söz konusu tesbitler ışığında alınacak önlemleri belirleme işlemine ''İş Güvenliği''  diyoruz. Bu süreçte görev alan yetkili kişilere ise '' İş Güvenliği Uzmanı'' diyoruz. İş Sağlığı kursları İş güvenliği uzmanları yetiştirmektedir.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Türkiye

İş Sağlığı Kursu İstanbul

Yeni Mevzuatla birlikte İş Sağlığı ve Güveniği Uzmanı açığı çıktı ve bu açıkla birlikte hayatımıza İş Sağlığı Kursu  kavramı girdi. İş Sağlığı Kurslarına bu süreçte fazlasıyla iş düşüyor.

Geçmiş yıllara bakacak olursak ülkemizde İş Sağlığı ve İş güvenliği ile alakalı çok ciddi çalışmalar olduğunu söyleyemeyiz.  2000  yılların başlarında Avrupa Birliği Üyeliği sürecinde yeni bir çok yasanın toplumsal hayatta yer almasıyla birlikte, çalışma alanlarında da yeni yasalar ve buna bağlı olarak da kurallar yürürlüğe girdi.

İş Sağlığı ve Güvenliğiyle ilgili kısa bir süre önce çıkan yasalarla birlikte eski mevzuat değiştirildi ve yeni mevzuatla ilgili olarak işveren ve işçiler için bazı zorunluluklar getirildi. Söz konusu yasa ve değiştirilen mevuztla ilgili olarak aşağıdaki verileri incelediğimizde, nekadar doğru ve yerinde bir çalışma yapıldığını anlamamız mümkün.

İlgili Bakanlığın verilerine göre Türkiye'de hergün ortalama 172 iş kazası meydana geliyor ve bunların %3'ü ölümle sonuçlanıyor. %6 ise iş görmezliğe yol açıyor.

Fakat yasının çıkması mevzuatın değişmesiyle  birlikte beklenmedik bir İş sağlığı ve güvenliği uzmanı açığı ortaya çıktı.

Bu yüzden devreye İş Sağlığı ve Güvenliği Kursları girdiler.

İş sağlığı kursu  kavramı hayatımıza yeni yeni girmiş durumda  fakat ilerleyen süreçte İş Sağlığı Kursu ve İş Güvenliği Kursu hakkında daha çok şey duyacağız.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı  kursu İstanbul

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı kursu  toplam 220 saat bunun 180 saati teorik kalan 40 saati ise uygulamalı olarak yapılıyor. Teorik eğitimin 90 saati uzaktan eğitim yoluyla yapılabiliyor yan 90 saat yüzyüze teorik eğitim+ 90 saat uzaktan eğitim + 40 saat uygulamalı eğitim olmak üzere 220 saat eğitim ve işlenene konuların detayı için http://www.temaakademi.com.tr/temaakademi_cegitim adresini ziyaret edebilirsiniz.  Temakademi’de dersler günde 6 saattir ve her ders 45 dakikadır. Uzaktan eğitim devletin belirlediği yani onay verdiği eğitim kurumları tarafından yapılır. www.isggm.gov.tr tarafından temaakdemi’ye onay verilmiştir. Temakademi’ye kaydınızı yaptırdıktan sonra tarafınıza şifre ve kullanıcı adı belirlenir bu şifreyle temakademi.com üzerinden ders almaya başlarsınız. Dersler sözel görsel ve videolu olarak verilir. Uzaktan eğitim süresi 90 saati geçemez. Adayların gireceği uzmanlık sınavı kurumumuz tarafından değil bakanlığın belirlediği uzmanlar tarafından hazırlanır ve sınava gire herkese aynı sorular sorulur. Derslere devam zorunluluğu vardır. Teorik derslerin %90’ına girmek uygulamalı derslerin tamamına girmek zorunludur.  Uzaktan eğitim derslerinde ders için belirlenen saatte canlı eğitimler varsa  o saatte bilgisayar karşısında olmanız gerekiyor. Uzaktan eğitim veren tüm sistemler bakanlık tarafından takip ediliyor her adayın hangi eğitime ne kadar katıldığı devamsızlık yapıp yapmadığı, değerlendirme sınavlarından nasıl sonuçlar aldığı çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından tespit edilebiliyor.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar