0212 914 00 29

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi / 10.12.2013

İş sağlığı ve güvenliği; bir iş yerinde çalışan işçilerin herhangi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmalarına neden olacak unsurların ortadan kaldırılması ile ilgilenen kurumdur. Bunun yanı sıra bir işyerindeki tüm çalışanların sağlıklarına etki edecek tüm sorunların araştırılmasıyla ilgilenen kuruluş olarak da adlandırılabilir.

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgilenen kurumlar iş yerlerini ziyaret ederek ortamın insani şartlarda çalışmaya uygun olup olmadığını denetler ve buna göre uyarılarda bulunurlar. Bu kurumların amaç edindikleri şey ise çalışanları, çevredeki insanları ve işletmeyi korumaktır. Çünkü meydana gelebilecek en ufak bir aksilikte herkes zarar görebilir. Bunun dışında işyerinde çalışmakta olan işçilerin sağlığını ve güvenliklerini sağlamak için işyerinde eksik olan araç gereçler belirtili ve bunların en kısa sürede temin edilmesi iş yeri sahibinden istenir. Ayrıca acil bir durumda yapılacak müdahaleler ve neler yapılması gerektiği anlatılır.

4857 sayılı İş Kanunu’nun beşinci bölümü iş sağlığı ve güvenliğine ayrışmış ve işçilerin sağlık hakları güvence altına alınmıştır. Bu kanunda işçilerin ve işyeri sahiplerinin yükümlülükleri, işyerinde bulundurulması gerekenler, işyerinde çalışması gereken personeller (iş sağlığı ve güvenliği ile ilgilenen gerekli personeller, işyeri hekimi, işyerinin güvenliğini sağlayacak mühendis veya teknik bir eleman), kadın ve çocuk işçilerin hakları gibi maddelere yer verilmektedir.

İş sağlığı kursu istanbul tüm bu konularda işverenlere yardımcı olmaktadır. İş sağlığı kursu sayesinde işyeriniz için gerekli olan belgeleri alabilirsiniz. Bu sayede de gerekli olan incelemeleri ve düzenlemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca alacağınız sertifika sayesinde de yine kendi alanınızdaki işinizle ilgilenmeye devam edebileceksiniz. Sizde işyerinizin daha sağlıklı ve daha güvenli olmasını istiyorsanız iş sağlığı kurslarına önem vermelisiniz. Unutmayınız ki verimli bir iş ancak sağlıklı ve güvenli bir ortamın sağlanması ile olabilir.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar