0212 914 00 29

İş Sağlığı ve Güvenliği
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi / 10.12.2013

İş sağlığı ve güvenliği (İSG), Türkiye’de ve diğer ülkelerde kanunlarla çalışan işçilerin korunmasını sağlayan inceleme ve uygulamaların bütünüdür. İşçilerin çalıştıkları ortamda kazaya uğramasını önlemek için alınan bütün önlemlere iş güvenliği denilmektedir. İşçi sağlığı ise işçilerin sağlıklarını en üst noktada tutmak, çalışılan işyerinin sağlık şartlarını uygun hale getirmek ve çalışanları zararlı etkilerden koruyarak onları bir bütün olarak çalıştırmayı amaç edinen tıp dalıdır.

Dünyada sanayileşme çok hızlı bir şekilde gerçekleştiği için işyerlerinde güvenliği ve sağlığı tehdit eden birçok unsur bulunmaktadır. Daha güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı için bu unsurların ortadan kaldırılması gerekmektedir. İşte bu yüzden de iş sağlığı ve güvenliği günümüzdeki en önemli konulardan bir tanesidir.

İş sağlığı ve güvenliği sayesinde işyerlerindeki tüm tehdit edici unsurlar kaldırılarak işverenin ve işçilerin hakları korunmuş oluyor. Bunun yanı sıra ortamdaki tüm riskler ortadan kaldırıldığı içinde işçiler daha rahat bir şekilde çalışabiliyorlar. Bu da beraberinde verimliliği getiriyor. İşte bu sebepten dolayı her işletme denetimden geçmektedir. Denetimler sonrasında sağlığı ve güvenliği tehdit edecek unsurlar belirlenmekte ve bunların düzeltilmesi istenmektedir. İşverenlere düşen görev ise en kısa sürede bu sorunları ortadan kaldırmaktır. Eğer işveren bunlara dikkat etmeyecek olursa bu durumda para cezası ya da işyerini kapatma cezası uygulanabilmektedir.

İşçilerin ve işverenlerin sağlık ve güvenlik konusunda daha bilgili olabilmeleri için İş sağlığı kursueğitimleri verilmektedir. Bu kurslarda işçilere ve işverenlere yapmaları gerekenler anlatılmaktadır. Bunun yanı sıra kendi uzmanlık alanlarında eğitim verilmekte ve işçilerin sertifika sahibi olması sağlanmaktadır. Bu sertifikalar sayesinde de işyerindeki güvenlik gerektiren işler kolayca yapılabilmektedir. İşte bu yüzden bir işletmenin tüm bunlara önem vermesi gerekmektedir.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar