0212 914 00 29

Kimler İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı olabilir
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Eğitimi / 12.02.2013

İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanlığı belgesini kimler alabilir
 
İş Sağlığı ve Güvenliği Kursu
29 Aralık 2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’ye göre İş Sağlığı Ve Güvenliği uzmanı olabilecek kişiler teknik öğretmenler, mühendis ve mimarlar   fen-edebiyat fakültesi fizik kimya bölümü mezunları,  yüksekokul düzeyinde eğitim veren İş Sağlığı Ve Güvenliği bölümü mezunları İş Sağlığı Ve Güvenliği uzmanı olabilirler. 
 
3 çeşit iş güvenliği uzmanlığı belgesi vardır A, B, ve C… C grubu İş Sağlığı Ve Güvenliği uzmanlığı belgesi olanlar az tehlikeli işyerlerinde çalışabilirler. B Grubu İş Sağlığı Ve Güvenliği belgesi olanlar  A grubu belgeye sahip olanların çalıştığı yerler ile birlikte tehlikeli işyerlerinde, A Grubu İş Sağlığı Ve Güvenliği uzmanları ise en telikeli işyerleirnde ve A ve B grubu İş Sağlığı Ve Güvenliği uzmanlarının çalışabileceği yerlerde çalışabilirler Yani A, B, C, sınıflaması tehlikelere göre belirlenmiştir. 
 
C Grubu İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi
 
(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılan ve başarı ile tamamlayan kişilere Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından verilen belgedir. İş güvenliği eğitimi toplam 220 saattir bu eğitimin 180 saati teorik 40 saati ise uygulamalı olmaktadır. Eğiticilerin nitelikleri çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından belirlenir.  Teorik eğitimlerin 90 saati uzaktan eğitim olarak verilebilir.  Uygulamalı eğitimlerin ise bir iş güvenliği uzmanının görev aldığı işyerlerinde uygulamalı olarak verilmektedir. Eğitim alan adaylar 3 yıl içinde en çok 2 sınava katılma hakkına sahiptir. 3 yıldan sonra adaylar eğitimlerini tekrarlamak zorundadırlar.  Sınav sonucu 100 üzerinden 70 olan adaylar başarılı sayılırlar. Adaylar   İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanı olduktan sonra 5 yılda bir yapılan yenileme eğitimlerine  katılmak zorundadırlar. Yenileme eğitimleri en az 30 saat olarak yapılır ve yüz yüze yapılmak zorundadır.
 
B Grubu İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi
 
Bu belgeye sahip olabilmek için   C sınıfı belgeyle en az 3 yıl çalışmış olmak  B sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliğiuzmanlığı sınavına katılıp başarılı olmak gereklidir. Başarılı olanlara belgeleri çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından verilecektir. 
A Grubu İş sağlığı ve güvenliği Belgesi
 
B Grubu İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi ile 4 yıl ve daha fazla çalışmış olan uzmanların A grubu İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı sınavına girip başarılı olanlara verilir. Ayrıca B Grubu İş Sağlığı ve Güvenliği belgesiyle 10 yıl çalışmış olanlara verilir bunun dışında İş sağlığı ve güvenliği programında doktora yapmış olanlara verilir. Son olarak İş Sağlığı ve Güvenliği alanında en az sekiz yıl teftiş yapmış mühendis ve mimarlara verilmektedir. 

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar