0212 914 00 29

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Nasıl Kurulur?
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi / 20.04.2014

Son dönemlerin en çok duyulan konularından biri olan İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti tüm işyerleri ve kamu kuruluşları için zorunlu hale gelmiştir. Bu sebepten dolayı hizmeti sağlamak amacıyla uzmanları görevlendirmek için de çoğu kuruluşlar mevcuttur. Bu kuruluşlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından görevlendirilenOGSB’lerdir. İş sağlığı ve güvenlik uzmanına ihtiyaç duyulan işyerleri ve kuruluşlara bu hizmeti verebilecek kişileri yönlendirmekle görevlidir. Peki, OSGB’ler nasıl kurulmaktadır?

OSGB kuruluşları takdir edileceği üzere önemli bir görev üstlendiklerinden dolayı titizlikle seçilir ve kurulum izinleri de kolaylıkla verilmez. Öncelikle OSGB yetkisi almak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gerekli tüm evraklarla başvurulması gerekmektedir. Bununla beraber personel şartları ve fiziki şartlarda önemsenmektedir. Yapılan başvuruda gerekli tüm belgeler ve şartlar sağlandığı takdirde OSGB izni alınmış olmaktadır.

Personel şartları, işyerlerine OSGB belgesi ile yetkilendirilmek üzere en az bir tane İşyeri Hekimi (gerekli sertifikaya sahip), en az bir tane İş Güvenliği uzmanı (gerekli sertifikaya sahip) ve diğer sağlık personeli (hemşire, sağlık teknikeri vb.) bulundurulması gerekmektedir.

Fiziki şartlar ise, OSGB olarak göreve başlamak demek tüm Türkiye de hizmet verileceği anlamına gelmektedir. Bu sebeple uygun fiziki şartları sağlamak zorunludur. Fakat tercih olarak yalnızca kurulan bölgede de hizmet verilmesi mümkündür. Örneğin, OSGB’nin kurulduğu şehre yakın şehirlerde hizmet verirken, uzak olan diğer illere hizmet verilmeyebilir. Bir diğer konu daha, OSGB kuruluşları için şube açmak yeni bir OSGB açmak ile eş değerdir. Bu sebeple tüm şartları baştan sağlanması gereklidir.

Son dönemlerin revaçta olan işlerinden olan Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ve İş Güvenliğinin sağladığı maddi manevi yararlar sağlamaktadır. Dolgun gelir sağlamasıyla bilinen iş, yakın zamanda yürürlüğe giren kanunla beraber tüm işyerlerinin ve kamu kuruluşlarının bünyelerinde çalıştırmak zorunda oldukları işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarını görevlendirmektedir. Hem sağlam bir kariyer hem de iyi bir gelir sağlamak isteyenlerin tercihleri bu yönde olmaktadır. Yetkilerinin ciddi anlamda titizlik ve özen gerektirmesinden dolayı iznin verilmesi konusunda oldukça seçici davranılmaktadır. 

Daha önce Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Nedir sorusunun cevabını detaylı olarak vermiştik.  Bu makalemizd'de ise ana hatlarıyla OSGB'nin nasıl kurulacağında dair bilgileri sizinle paylaşmış olduk.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar