0212 914 00 29

Ortak Sağlık Güvenlik Biriminin Önemi Nedir?
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi / 22.04.2014

OSGB

Hizmet verdiği sektör ne olursa olsun belli bir işçi sayısını bünyesinde çalıştıran tüm işyerleri ve tüm kamu kuruluşlarında görev alması zorun olan iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanları hayati önem taşımaktadır. Bu konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş olan OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) bu iş için çalışması gereken uzmanların eğitimleri ve eğitimleri sonunda başarılı olmaları gereken sınavlar konusunda yönlendirmekte ve işyerlerine olan denetlemeler için görevlendirmektedir. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ve İş Güvenliği bu açıdan oldukça önemli bir kuruluştur.

Her şirketin çalışanlarına sağlıklı ve tehlikesiz bir ortam sağlayamayabilir. Sektörün gereklerinden dolayı çalışanlar tehlikeli işlerle meşgul olabilirler. İşte bu sebeple kurulmuş olan OSGB bu güveni sağlamak adına hizmet vermektedir. Örneğin; bir kot pantolon üreten fabrika da görev yapan çalışan için işlem yapılan malzemelerden sağlığının kötü yönde etkilenmemesi için gerekli tüm tedbirlerin bu işte uzmanlar tarafından alınması gereklidir. İnsan sağlığının her şeyden üstün olduğunun bilincinde olmak gerekir. Aksi takdirde verilen hizmet başarılı iken işçilerin sağlıkları kötüye gider ve sonucunda ölümlere sebep olacak kadar ciddi boyutlara ulaşır. Ayrıca bu durumun önemsenmemesi şirketin adını kötü yönde etkiler.

OSGB, sağladığı imkânlarla çalışanların can güvenliklerini ve sağlıklarını tam anlamıyla güvence altına almaktadır denilebilir. Görevlendirmeye hak kazanan hekimler, sağlık personelleri ve iş güvenliği uzmanları işyerlerindeki oluşabilecek tüm olumsuzlukları engellemek adına planlar yapar ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdürür. Acil durumlar kapsamında deprem, yangın, sel, su baskını ve diğer tüm afetler karşısında alınması gereken tedbirler için yapılan planlar büyük felaketleri önler niteliktedir. İş güvenliğinin bu denli mühim olduğu şirketlerde çalışanlar için tüm detaylar düşünülmektedir.

Çalışanların can güvenliği kadar işyerlerindeki sağlık şartları da oldukça önemlidir. Çalışma şartlarından doğabilecek hastalıkları engellemek ve çalışanların düzenli muayeneleri yapılarak oluşmuş olan hastalıklarında erken tanısını mümkün kılmaktır. Çalışma alanlarının -özellikle organizmaların çoğalma riskinin yüksek olduğu- hijyen şartlarına uygunluğunu denetlenmesi de sağlanmaktadır. Bu imkânları, OSGB’nin şirketler için görevlendirdiği uzmanlar sağlamaktadır. İnsan sağlığının önemi ve can güvenliği her şeyden üstündür. 

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar