0212 914 00 29

Ortak sağlık ve Güvenlik Birimi OSGB
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi / 22.12.2013

Ortak sağlık ve Güvenlik Birimi, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından, işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmeti götürmek için  kurulmuş, bünyesinde İş sağlığı hekimi, iş sa ğlığı ve güvenliği uzmanı ve sağlık personeli  bulunan kuruluşlardır. Ortak sağlık ve Güvenlik Birimi 27 kasım 2010 tarihli 4857 sayılı kanunla kurulmuştur. Ancak 29 aralık 2012’de Ortak sağlık ve Güvenlik Birimi kanunu tekrar düzenlenmiş ve tanımı tekrar yapılmıştır.

Ortak sağlık ve Güvenlik Birimi Faydaları

Bireysel olarak çalışan iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri Ortak sağlık ve Güvenlik Birimi çatısı altında çalışarak daha komplike hareket edebilirler.

İşverenlerin Ortak sağlık ve Güvenlik Birimi ile çalışarak işyerlerinde İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı, Sağlık Personeli çalıştırmalarına gerek kalmayacaktır.

Ortak sağlık ve Güvenlik Birimi sayesinde tüm iş ve işlemler tek elden yürütülür böylece hem maliyetten hem de zamandan tasarruf edilmiş olur.

Ortak sağlık ve Güvenlik Birimi kurabilmenin şartları nelerdir?

Ortak sağlık ve Güvenlik Birimi kurabilmek için tam süreli sözleşmeyle çalışan iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, 1 işyeri hekimi,  1 tane de sağlık personeli olması gerekmektedir.  Bu oluşum bakanlığa karşı sorunlu olduğu için 1 tane de mesul müdüre ihtiyaç vardır. Mesul müdür bakanlık ile iletişimi sağlar. Gerekli evrakları hazırlayıp kanunların doğru uygulanmasına yardımcı olur. 

 

Ahşap Sektöründe İş sağlığı ve güvenliği

Ahşap binlerce yıldır insanlar tarafından işlenen bir hammaddedir. Ahşap işlenirken çeşitli aletler ve makineler kullanılmakta ve bu da ortaya bir takım kazaların çıkmasına neden olmaktadır. 

Kazalar

Ahşap işlenen çalışma ortamlarında en sık karşılaşılan güvenlik sorunu kazalardır. Özellikle deneyimli olmayan genç işçiler bu kazalarla daha sık karşılaşmaktadırlar.  Bu işçiler eğitime tabi tutularak kaza riski azaltılabilir. Başka bir sorun işçilerin makine kullanımından doğan kas iskelet sistemi bozukluklarıdır.

Hastalıklar

Ahşap işlenirken tahta tozu diye tabir ettiğimiz ahşap zerrecikleri akciğerlerimize inebilir gözlerin kızarmasına ve konjüktiviteye neden olabilir. Bu nedenle göz hastalıkları, astım, bronşit gibi ciğer hastalıkları ahşap işlenen atölyelerde çalışanlarda sık görülen hastalıklar arsındadır.  Ahşaplara katılan kimyasallar (böcek kovucular, tiner, mantar koruyucuları vb) da risk faktörü olarak karşımıza çıkar.  Ayrıca bazı ağaç türlerinde asalak olarak büyüyen mantar sporlarının solunması çok ciddi hastalıklara neden olabilir.

Risklerden kaçınma korunma ve tedbirler

Ahşap sektöründe çalışanların hangi risklerle karşılaştığını yukaırda belirttik bu riskleri elimine etmek için çeiştli önlemler alınabilir. Öncelikle işçiler sağlık ve iş güvenliği konusunda eğitilmelidirler.  Maske kullanmanın gözlük kullanmanın ne denli önemli olduğu işçilere anlatılmalı, çalışma ortamı sağlıklı hale getirilmeli,  uyarıcı ve yönlendirisi levhalar kullanılmalı, işveren de tüm bu konulardan haberdar edilmelidir.  Tüm önlemler alındıktan sonra ahşap sektörü çok daha güvenli bir çalışma alanına sahip olacaktır.  Hem fiziki tedbirler hem de eğitsel tedbirlerle daha verimli daha kazasız iş ortamları oluşturmak mümkündür. 

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar