0212 914 00 29

OSGB Hizmetleri Neleri Kapsar?
Ortak Sağlık Güvenlik Birimi / 24.04.2014

Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri yani kısaca OSGB’ler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş, işverene iş sağlığı ve güvenliği konularındaki sorumluluklarını yerine getirmede yardımcı olan kuruluşlardır. Temel olarak İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri Hekimliği ve Sağlık Personeli hizmetini tedarik etmek amacıyla vardırlar. Kısa zaman önce yürürlüğe giren kanun ile birlikte her işyerine iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimliği ve sağlık personeli barındırma zorunluluğu gelmiştir. Bu sebeple ihtiyaç duyulan çok sayıda OSGBkuruşları meydana gelmiştir.

İş güvenliği uzmanları OSGB’ler tarafından işyerleri için görevlendirilirler. İşyerlerinde can güvenliğini tehdit eden olumsuzlukları tespit ederek engellemeyi amaçlarlar. Yani, günlük yaşamımız sırasında karşılaşabileceğimiz tehlikeleri göz önüne alarak, bu tehlikeleri kullanarak ve etkilerinden korunmanın yollarını tespit ederek çalışmalarını sürdürürler. Söz konusu tehlikeler yaşamımızın her anında karşılaştıklarımızdan farklı değildir. Bu gibi ihtimalleri barındıran işyerleri için iş güvenliği uzmanı barındırmak şarttır. İş güvenliğinin gerekliliğinin farkında olunması hem maddi hem manevi kazanç sağlar. Bunun bilincinde olan işverenler gerekli tedbirleri alarak iş kaybına yol açabilecek olumsuzlukları önceden tespit ederek engellemiş olur ve sektörde hizmet vermeye aralıksız devam eder.

OSGB’lerin kapsadıkları alan yalnızca iş güvenliği değildir. Bir o kadar önemli olan başka bir husus da yine İş Sağlığı hizmetidir. İş sağlığı hizmeti, yalnızca çalışanlar için değil işverenler ve firmalar için de getirisi çok büyüktür. Çalışanların dönemsel yaptırılması gerekli olan sağlık kontrollerinin sağlanması ile ve çalışma alanının sağlığa uygunluk şartlarına uygunluğu kontrol edildiği takdirde, sağlık konusunda hiçbir olumsuzlukla karşılaşılmaz ve bu firmanın prestijine büyük katkı sağlar. Sık sık can ve mal kaybının yaşandığı bir firmayı müşterilerin tercih etmeyeceği aşikârdır. Bu sebeple ilgili konulara gerekli önemin verilmesi mühimdir.

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ve İş Güvenliklerin kapsadıkları konular genel hatlarıyla işyerlerindeki oluşabilecek kazaların, hastalıkların, çalışanların sağlıkları ve can güvenliklerini tehdit eden unsurların önceden tespit edilmesi ve engellemek için alınması gereken tedbirleri değerlendirecek ve raporlayacak olan uzmanları, işyerleri için görevlendirmektir. İşyerleri ve işverenlere sağladığı yararlardan dolayı OSGB’ler büyük ilgi görmektedir.

Kategoriler


Bu Kategorideki ilgili yazılar